Saturday, Sep 26, 2020
HomePosts Tagged "граѓани" (Page 5)

Граѓаните излегоа на протест против топлификација. Дистрибуцијата на топлина „Балкан Енерџи Груп“ нема лиценца за наплатување на парно, а сметките кои ги добиваме од таму се фалсификувани, имаат фотокопиран печат и потпис, обвинуваат граѓаните - пренесува А1он. Според нив, ниту една од фактурите од БЕГ која

Read More

Претпоследниот ден од годинава ни донесе почист воздух во најзагадените градови за да може на раат да ги прославиме празниците без секојдневните канцерогени честички на кои се навикнавме. Годинава која изминува беше навистина бурна за нас и нашата држава, политичките и безбедносни трубуленции кои ја

Read More

Продолжуваат казните поради бучава на кафулињата во општината Центар. Како што велат од општината со која раководи Жерновски, по бројните пријави на граѓаните за надминување на дозволената граница на гласност ма музиката, Општината постапила во поголемиот број пријави каде бил утврден прекршок. „Општина Центар, по барање

Read More

Новопечениот хрватски премиер, Тихомир Орешковиќ, стана вистински хит и тоа на првото свое обраќање до јавноста. Кога Колинда Китаровиќ Грабар му го довери мандатот, тој покажа голема трема која не можеше да ја сокрие, но покажа и дека не го знае доволно хрватскиот јазик. Тој

Read More

Годината што полека, но сигурно изминува ќе биде запомнета по бурата на македоснката политичка сцена. Сè започна гласно и експлозивно со објавата на т.н „Бомба“ на лидерот на опозициската СДСМ. Се чини дека по првото „детонирање“, од 9-ти Февруари па до денеска сме под постојана

Read More

Градбата, попозната како „Антигона“ на контравезната градежна компанија „Фи-Ком“, со одлука од Врховниот суд на Македонија падна во рацете на „Еуро Стандард Банка“. Врховниот суд уште во месец октомври го одбил барањето за ревизијата поднесено од 30 измамени граѓани, кои се јавуваат како оштетени во скандалот

Read More

Во просториите на о.Центар се одржа несекојдневна средба. Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски и директорите на јавните градски претпријатија одржаа средба со претставници на урбаните и на месните заедници од општина Центар, во рамки на тринаесеттиот циклус посети

Read More

Производите на компанијата Кока Кола, по се изгледа нема да го видат новоотворениот ирански пазар. Иранскиот министер за индустрија, рударство и трговија, Мохамад Реза Нематзадех, нареди забрана за увоз на американска стока за широка потрошувачка, вклучувајчи ја и Кока Кола и гумите за џвакање Вриглис. Како

Read More

Граѓаните сѐ повеќе посегнуваат по минусот на картичките како наједноставен но и еден од најскапите начини на финансирање. Тоа го покажува фактот што минусното салдо на тековните сметки создадено со пречекорување на платата во првата половина од годината достигна рекордни 96,2 милиони евра, сума која

Read More

Јавната енергетска компанија на Грција, како најголем дристрибутер на електрична енергија во државата, се изјасни со побарувања во износ од две милијарди евра. Претседателот на Синдикатот на работници ГЕНОП, Јоргос Адамидис, изјави дека најголемите должници за струја во Грција се граѓаните, со вкупен долг од 1,5

Read More