На 08.02.2017 г. со почеток од 20:00 часот во Музеј на град Скопје, „Скопското астрономско друштво“ ќе ја отвори изложбата на астро-фотографии насловена „Поглед во недоглед“. На изложбата ќе бидат претставени фотографии од ѕвездени траги, ноќни пејсажи, објекти од Сончевиот систем, бројни маглини и ѕвездени

Read More

Писмата кои принцезата Дајана ги испраќала до својот батлер, завршија на аукција. Шест писма, кои британската принцеза своерачно му ги напишала на батлерот од Бакингемската палата се продадени за речиси 18.000 евра. Писмата се напишани во 80-те и 90-те години за батлерот Сирил Дикмен, кој 50

Read More

Повеќе од 140 дела, креации на 67 автори од 26 земји од светот, се претставени на Третата меѓународна изложба Екс либрис , што од 6 до 20 декември, се одржува во Музеј на град Скопје. Со оваа уникатна биенална постановка на графики „минијатури“, градот и

Read More

Сер Ентони Хопкинс има раскошна актерска кариера, но малку е познато дека (со многу успех) ги тестираше своите способности и во другите гранки на уметноста. Тој сега за прв пат ги изложил своите слики во Џеф Мичам галеријата во Лас Вегас. „Жена ми ме охрабри,

Read More

Оваа година меѓународниот фестивал на хумор и сатира „Ин Виница Веритас“ ќе се одржува од 03 до 07 октомври 2016 во Виница. На конкурсот конкурираа 168 автори од 37 земји со околу 370 карикатури. Жири комисијата составена од претседателот Мирослав Ѓеоргиевски и членовите Братислав Димитров, Кристина Атанасова

Read More

Охридската публика ќе може да ги погледне делата на одличниот турски уметник Мустафа Чеват Атал вечерва од 20 часот во Спомен куќата на Христо Узунов. Самостојната зложба „Инскрипции, жена во простор“ е во организација на Завод и Музеј - Охрид. Мустафа Чеват Атал е роден во Караман,

Read More

56 уметници под раководство на професорот Мифтар Мемети, насликаа 87 слики кои кога ќе се спојат, ќе излезе портретот на Мајка Тереза. Иницијаторот на изложбата вели дека е завршена голема работа. Неговата цел е освен во Тетово, Скопје, Тирана и Приштина, проектот да биде прикажан

Read More

Во Лондон е отворена првата изложба за современи уметности наменета само за кучиња, која ја креирале уметници, ветеринари и експерти за кучиња, а се состои од четири инсталации специјално дизајнирани за најдобриот пријател на човекот. Бидејќи лондонските уметници се потешко се пробиваат на сцената, смислиле

Read More

Високата школа за моден дизајн при Универзитетот „Евро-Балкан“ во соработка со модната и графичка дизајнерка м-р Ленче Наумовска и дизајнерот на накит Милан Доминик Ненковиќ, кој се јавува како организатор и технички соработник, на 24.07.2016 год. реализираа изложба на фотографии „Портрети на животни“, во Old

Read More

Младинскиот културен центар одбележува 53 години од катастрофалниот скопски земјотрес со фотографии направени од хрватскиот архитект Бошко Фржоп кој ја документирал солидарноста која му била укажана на Скопје по земјотресот на денешен ден во 1963-та.  Фржоп го следел обновувањето на Скопје, како и расчитувањето на

Read More
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com