Thursday, Jun 4, 2020
HomePosts Tagged "Скопје"

Богатата авио компанија Qatar Airways најави воведување на нова редовна линија Доха - Скопје. Освен македонската престолнина честа да има директна линија на Балканот ќе биде и Сараево, а претходно беа воведени летови до Загреб и Белград, што ја покажува амбициозноста на Qatar Airways за

Read More

Тешка сообраќајна несреќа се случила попладнето во скопската населба Аеродром, поточно на булевар Србија. Учесници во несреќата биле камион, автомобил и мотор. Исто така има повредени кои се пренесени во болница со две возила на брзата помош во Скопје. Инаку, полицијата прави увид на местото на

Read More

Тажна приказна го потресе Скопје. Млада девојка на само 20 години си го одзеде животот со јаже. Во текот на вчерашниот ден во 13 часот попладне, во болницата Св. Наум Охридски во Скопје, во полициската станица било пријавено дека оолу 10 часот била донесена девојка

Read More

Времето денеска ќе родолжи со трендот на брзи промени во метео состојбите, но овој пат во насока на подобрување на времето. Очекуваме подолги сончеви периоди. Облачноста наутро ќе биде позначителна само во близина на планините, но во секој случај без никакви изгледи за врнежи. Ќе

Read More

Вчера во 12.00 часот во ПС-Центар М.Т. пријавила дека претходниот ден околу 22.00 часот на ул.„Кеј 13-ти Ноември“ нејзиниот малолетен син заедно со неговите другари биле физички нападнати од група од пет-шест други лица на возраст од околу 20 години. Се преземаат мерки за расчистување

Read More

Денеска доста топло, првиот ден од последната февруарска недела ќе биде сончев и топол, или поточно кажано - натпросечно топол. Сосема мала облачност се очекува само во крајниот западен регион. Утрото се очекува минимална температура која низ котлините ќе има вредност од 1°С до 4°С,

Read More

Оваа среда на 24 февруари ќе се одржи Критична маса #46. Сите се учесници во сообраќајот, треба еднакви можности за сите. „Моментално, oчигледно е дека Скопје е град само за коли. И онака малкуте пешачки и велосипедски патеки не се почитуваат, на нив се паркираат возила,

Read More

Во интервал од 8-ми до 14-ти февруари во Република Македонија се пријавени 4230 случаи на луѓе заболени од грип или заболувања слични на грип. Од Институтот за јавно здравје информираат дека бројката е зголемена за 35 посто споредено со минатата недела. Пријавени се и два смртни случаи

Read More

Денеска времето ќе биде исто топло како вчера.Се очекува умрена облачност, но станува збор за висока облачност, која ќе пропшта голем дел од сончевото зрачење. Ќе дува умерен југоисточен ветер, особено долж повардарието. Наутро ќе биде топло, со минимална температура помеѓу 7°С и 11°С. Максималната

Read More

Времето денеска по ништо нема да потсетува на февруарски ден. Температурата, гледано и по минималната, но и по максималната очекуван вредност, повеќе ќе наликува на крај на март. Утрото ќе биде топло, а минималната вредност на температурата ќе биде помеѓу 6°С и 10°С на пониските

Read More