Monday, Nov 20, 2017
HomePosts Tagged "Грција"

Под насловите „Автокефалност од бугарската патријаршија бара расколничката македонска црква“ и „Расколничката македонска црква подготвена да ја признае Патријаршијата на Бугарија како мајка-црква“, специјализираните сајтови за црковни вести во Грција, „Ортодоксија“ и „Ромфеа“ ја пренесуваат веста за дописот испратен од МПЦ-ОА до БПЦ, а објавен

Read More

Медијаторот во преговорите за името Метју Нимиц се очекува на почетокот на следната недела да презентира нов предлог за надминување на овој повеќегодишен спор пред претставниците на Грција Адамантиос Василакис и на Македонија Васко Наумовски, пренесува „Њузрум“. Средбата со двајцата преговарачи Нимиц ја закажа за 20

Read More

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров и неговиот грчки колега, Никос Коѕиас на маргините на министерската средба во Брисел разговараа спорот за името и за мерките за доверба. „Се зборуваше за натамошно унапредување на мерките за доверба и унапредување на прекуграничната соработка. На средбата стана збор

Read More

Македонија влегува во обид кој што се надевам дека ќе биде последен, со конечна цел, решавање на проблемот кој што Грција го има со нашето уставно име, изјави премиерот Зоран Заев како одговор на новинарско прашање по средбата со премиерот на Словенија, Миро Церар. – Ова

Read More

Премиерот Зоран Заев очекува до крајот на овој месец да раздвижат работите околу напорите за решавање на спорот за името со Грција, за што, како што потврди, веќе било разговарано и со претседателот на државата, Ѓорге Иванов, пренесува „Мета“. – Останува надежта дека во вака силно

Read More

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, денеска во седиштето на партијата се сретнал со амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, со кого разговарал за патот на Македонија кон ЕУ и НАТО, за постизборната состојба и системските реформи, се вели во соопштението на партијата. Ахмети истакнал дека

Read More

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска негираше дека со неговиот грчки колега Никос Коѕиас договориле „ревидирање на историјата“. – На средбата во Солун не беше разговарано за ова. На средбата во Њујорк разговаравме за средба на историчари и експерти коишто ќе почнат да разговараат за

Read More

Овој месец ќе има средба на ниво на преговарачките тимови и во оваа прва фаза нема да има посета на посредникот Метју Нимиц на регионот, изјави денеска министерот за надворешни работи, Никола Димитров. На прашањето како ја коментира изјавата на заменик-помошникот на американскиот државен секретар, Хојт

Read More

Безбедностa на Македонија зависи со решавањето на спорот за името и од влезот на земјата во НАТО, оценија денеска во Центарот за меѓународни односи во Вашингтон, јавува „Гласот на Америка“ на македонски јазик. Заменик-помошникот американски државен секретар, Хојт Ји оцени дека расположението за решавање на спорот

Read More

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиас, за грчкиот весник „Катимерини“, изјави дека владата има намера да го реши спорот за името со Македонија. Тој вели дека националната рана, која е отворена пред 26 години, треба да биде излекувана до 2018 година, пишува „Катимерини“. – Верувам дека

Read More