HomeГоворница

Во борба против  режимот предводен од фамилијата во ниту еден момент не се поколебав, размислував за последиците со кои можам

Протестирам. Оваа парола најмногу се користеше за време на Шарената револуција, но изгледа речиси секој може да се пронајде во

Живко Митревски денеска на прес конференција го презентираше Предлог протоколокот за социјален напредок кој ќе биде поднесен до идната влада.

Изминативе години од кога не постои А1 Лесно му беше со СИТЕЛ , Канал 5 и скоро сите сателит телевизии

ПРАВО И ОБИЧАЈ. Веќе неколку пати во моите постови нагласив дека Уставот на Република Македонија страда од сериозен недостаток во

Помина уште еден ден баз граѓаните да добијат одговор за тоа кој ќе ја составува новата влада. ДУИ се изјасни

Појавата на Љубчо Георгиевски за провладините медиуми е како вистински рингишпил, тој за нив сеуште е предавник, криминален политичар од 90-тите, лош

По условот на Ѓорѓе Иванов, мандатарот да приложи доказ дека има 61 пратеник, се очекува од СДСМ да ги почне

Ѓорѓе Иванов ретко излегува на прес конференции, а кога тоа ќе го направи се случува хаос во државата - вакви

Дали ќе биде продолжен мандатот на Специјалното јавно обвинителство и дали ќе се зголеми периодот наменет за истражни постапки кој

Граѓанскиот активист Демијан Хаџи-Ангелковски за Позитив даде своја оценка откако Никола Груевски не го искористи мандатот за формирање на нова

По пропаѓањето на мандатот на Никола Груевски кој не успеа да состави влада во предвидениот рок од 20 дена сега

ДУИ донесе одлука да го пропушти вчерашниот рок и да не прифати коалиција со ВМРО-ДПМНЕ која иако сеуште не е

Откако Бујар Османи, портпаролот на ДУИ пред седиштето на партијата во Мала Речица соопшти дека не е донесена одлука за

Грчката фирма Актор која ја пратеа низа скандали во Македонија, проблеми им создава и на соседите на Северот. Српските медиуми пишуваат

За популистичките работи „Читам дека денеска Левица (некоја непостоечка партија), пак барале донирање, откажување од плата, солидарност, хуманост и што уште

Штом и провладините сајтови наводно го опоменуваат Зоран Заев да не ни помислува да ги прифати сите барања од Сеалбанската

Лидерите на политичките партии не и даваат на јавноста конкретни информации до каде се преговорите за составување влада. Роковите течат,

Македонија е длабоко конзервативно општество. Не е тоа нешто што не го знаеме, но е нешто што не сакаме да

Сефер Цановски предводникот на ФОН откри нови информации околу одлуката на Турција повеќе да не ги признава дипломите од македонските

Роковите течат, а се уште нема конкретни чекори од лидерите на партиите. Мандатарот не се откажува од преговори со ДУИ,

И по вчерашната средба меѓу Груевски и Ахмети нема доближување на двајцата лидери околу формирање на нова владина коалиција поради

Големата офанзива за која се подготвува Никола Груевски почнувајќи од Прогласот на партијата против меѓународно мешање во внатрешните работи и

Професорот и политичар Љубомир Фрчковски во најновата колумна смета дека донесената заедничка платформа на ДУИ, БЕСА и Алијанса на Албанците

Обидот на албанските новороденчиња да бидат поголеми Албанци од најголемиот Албанец, ќе ги збрише од македонската политичка сцена уште пред

Се разлигавија некои луѓе околу моите ставови за будалштините на албанските политички лидери, па да докажам. Лично, еден од колективните идентитети

Чудна, тешка, напорна, но истовремено и полна со надеж, живот, хуманост… Година на избори, каде одлучувавме за многу повеќе од

Ако очекувавте дека барем за време на празниците ќе одморите од се поотровниот однос кој меѓусебно го имаат македонските политичари

Бадник - За православните, празник кој сплотува и обединува. Еден од најголемите и најтешките празници во христијанскиот свет. За оној

Десетина сантиметри снег, наместа обилни врнежи, многу непроодни патишта, заглавени и излизгани автомобили. Сето ова на површина повторно ги извади

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com