Wednesday, Jun 3, 2020

Прекрасно и незаборавно беше чувството на крајот на септември 2011 година. По 24 дена одвоен од огништето, од најблиските, од дождливиот и ладен Каунас, во друштво на најдобрите (привилегијата беше моја) пристигнав во Скопје. Сончев, топол ден. Си реков - Ех, ова е Македонија. На пистата

Read More

По завршувањето на летните одмори, СЈО повторно е ставено во погон и работи во полна пареа чешлајќи ги криминалните активности на мафијашката структура на власт. Меѓутоа недостатокот на специјално судско оделение во кривичниот суд, ја прави работата на СЈО сизифова. Секогаш кога СЈО го дотуркува

Read More

Набљудувајќи ја разврската на македонската политичка криза која со потпишувањето на новиот договор доби повторно институционален пат, конечно ми станува јасно дека на следните избори пред македонскиот гласач ќе биде ставена Хамлетовата дилема: Да се биде или не? Последниот дел од преговорите за реинкарнација на Пржино

Read More

После долго време бојкот на движењето низ централното градско подрачје, во текот на вчерашниот ден поради обврски морав да поминам преку некогаш преубавиот плоштад „Македонија“ полн со зеленило и живот. Сликата што таму ме дочека не беше онаа носев во себе добиена минатито пат кога

Read More

Празната буџетска каса и изборите во најава кои би се случиле во една временска рамка од ноември до март, е наједноставниот одговор на прашањето: чуму оваа евро-обврзница? Од ова ново задолжување на “лудаците” гледаме дека единствена промена која се случила изминатиов период внатре во Министерството

Read More

Сите резултати на анкетите и прелиминарните резултати ни близу не го најавуваа шокот кој следеше на 24-ти јуни изутрината. Ова беше своевиден пораз на Европската Унија и вредностите кои таа ги претставува и победа на десничарскиот популизам за кој по серијата терористички напади и те

Read More

Како одминуваат деновите се помалку членови од екипажот во бродот на Илинденска бб. веруваат дека ќе го преживеат оваа политичко невреме, па веројатно затоа секој од нив го бара својот чамец за спас пред за тоа да биде прекасно. Едно е јасно, тие итаат кон

Read More

Живеејќи во земја чие секојдневие е неудобно, каде има низа на несведливи идентитети, наметнувачки патријахални вредности, култура на дихотом и бинарен светоглед, поткопан перформатив на сите поединци а посебно на уметниците, мајките, жените од чија перпектива и можам да говорам,поттикната сум да размислувам и создавам

Read More

Епилогот од вечерните жестоки протести е 12 приведени демонстранти кои учествуваа при демолирањето на народната канцеларија на претседателот Ѓорги Иванов на улицата „Димитрија Чуповски“, а при интервенцијата на полицијата повреден е новинарот Горан Наумовски од редакцијата на Плус Инфо кој заврши со повреди на вратот,

Read More

Во државата на поделби веќе подолго време граѓаните и општеството страдаат од т.н „политички бомбардирања.“ Сè започна гласно и експлозивно со објавата на првата т.н „Бомба“ од страна на лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев. Се чини дека по првото „детонирање“, од 9-ти Февруари изминатата година,

Read More