Сигурно се сеќавате на емисијата Црн или бел бумбар. Водителката Тања, по завршувањето на ангажманот во Сител, па работеше во МТВ, а потоа ја напушти работата во медиумите, но остана блиска до нив. Тања Атанасовска Ивановска изминативе години беше портпарол на општина Кисела Вода, каде

Read More

Македонската информативна агенција – МИА денеска одбележува 25 години од основањето односно од одлуката на Собранието со која беше формирана како национална новинска агенција на самостојна Република Македонија. – Заради целосно, навремено и објективно информирање на граѓаните, како и за информирање на меѓународната јавност за активостите

Read More

Дневниот весник „Дневник“ годинава ја доведува во прашање традицијата на доделување на наградата за најдобар дописник – „Менде Петковски“ која се доделуваше 11 години по ред. За ваквата одлука, сопругата на починатиот новинар, Светлана Петковска дознала, откако не бил распишан конкурсот во декември минатата година.

Read More

Властите во италијанскиот град Фариндола каде планински хотел беше затрупан од лавина, ќе го судат францускиот сатиричен магазин “Шарл ебдо”. Скандалозното списание објавува карикатура на која алегориската фигура на Смртта скија, држејќи две коси наместо стапови. Натписот на цртежот гласи „Италија, снегот дојде“ и додадено „Но

Read More

„На иста страна” е работно име на проект концепиран како видео емисија која има за цел да ја промовира и потикнува меѓусебната комуникација на верските заедници во Македонија. Станува збор e теренска емисија во која соговорници од различна вероисповест дебатираат за позитивните вредности на религијата.

Read More

24 Вести денеска го слави шестиот роденден. Телевизијата со својот скромен почеток во овие шест години успеа да ја освои довербата на граѓаните. Во ваквата очајна медиумска состојба, 24 Вести важи за објективна и професионална телевизија која секогаш доследно известува. Освен по своите редовни квалитетни

Read More

Вечерва од 23 часот стартува Фактор24, новиот ТВ магазин подготвен од тимот на faktor.mk . Телевизискиот простор се збогатува со нова политичко-економска емисија која ќе ги обработува актуелните општествени теми со аналитички пристап и непристрасност во претставувањето на фактите и аргументите. Во премиерното издание на Фактор24 мислења

Read More

Денеска и официјално е лансиран KARIERA.mk - новиот македонски сервис за поврзување на компаниите со кандидатите за вработување кој произлезе како резултат на заедничката соработка помеѓу тимови со над 10 годишно искуство во HR и IT индустријата. KARIERA.mk ќе нуди преглед на актуелни огласи за работа

Read More
POST TAGS:

Во Америка не престанува потрагата по виновникот за победата на Трамп на претседателските избори. Еден од најпопуларните комичари Стивен Колбер во синоќешното издание на своето лејт најт шоу „The Late Show with Stephen Colbert“ на националната американска телевизија „CBS“ зборуваше за лажните „вести“ кои масовно

Read More

Францускиот сатиричен неделник Шарли Ебдо не престанува да го навлекува бесот на себе. По карикатурите за Алах, мигрантите и Италијанците по земјотресот, сега светот му се налути за американските избори. На карикатурата се гледа како актуелниот претседател Барак Обама бега од полицајци кои пукаат во

Read More
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com