HomeДЕНЕШНАЕкономија

По изјавата од Владата дека работни групи ќе продолжат да ги усогласуваат разликите за функционирање на нафтоводот Скопје – Солун, Хеленик Петролеум е во очекување на покана за да назначи и испрати преговарачи, пренесува 24 вести. Работната група првпат беше спомената во изјавата од портпаролот

Read More

Премиерката Тереза ​​Меј на Светскиот економски форум во швајцарското одморалиште Давос вчера рече дека Британија ќе освојува нови пазари, а дел од европските лидери се најдоа загрозени во таа намера. „Британија ќе треба да освои нова улога во светот“ - рече Меј. Според неа Британија ќе

Read More

Олимпиа Моторс прославува 33 години традиција. Целта на Олимпиа Моторс е да изгради сервис за ОПЕЛ возила со премиум квалитет, во кој ќе ги надмине сите бариери со кои се соочуваат клиентите денес кога треба да го сервисираат својот автомобил – особено делот на доверба

Read More

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) ја откажа финансиската поддршка на хидроелектраната „Бошков мост“, која беше планирано да се гради во Националниот парк „Маврово“. „Кредитот на ЕБОР во износ од 65 милиони евра наменет за македонскиот производител на електрична енергија ЕЛЕМ, за изградба на Бошков

Read More

ЕЛЕМ продолжува да увезува струја и порај тоа што рекоа дека увозот ќе престане откако ќе биде саниран проблемот. Дел од партиите жестоко реагираа на ваквата состојба, бидејќи според нив, ќе удри по џебот на граѓаните. Последно реагираше Либерално-демократската партија. „АД „ЕЛЕМ“ повторно распиша оглас за

Read More

Отворен економскиот форум во Давос со спектакуларно обраќање на кинескиот претседател Џипинг. Во своето обраќање, тој потсети дека нема победници со враќањето на трговскиот протекционизам. „Мора да ги удвоиме напорите за развој на глобалното поврзување што ќе им овозможи на сите земји, меѓусебно поврзани, да постигнат

Read More

Европска банка за обнова и развој официјално ја откажа изградбата на ХЕЦ Бошков мост - објави 24 Вести. Проектот требаше да чини 84 милиони евра, а беше најавен во 2011 година. Овој проект предизвика реакции од експертската јавност. Од организацијата Еко-свест, која пет години заедно

Read More

Во однос на нафтоводот којшто ја поврзува ОКТА АД – Скопје со Рафинеријата во Солун, Хеленик Петролеум Групацијата ја даде следнава изјава: „Вардакс С.А., нашата подружница, која што е сопственик на нафтоводот, е подготвена веднаш да започне со работа со цел нафтоводот повторно да биде во

Read More

МЗТ Леатница отиде во стечај. Ова беше одлучено на денешното рочиште, а како стечаен управник е поставена Ленка Илиоска. Предлогот за стечајна постапка е поднесена на 14-ти октомври. Сметката на Леарница е блокирана повеќе од 45 дена. Вработените ќе треба да поднесат пријави за да

Read More

Претседателот на Владата, Емил Димитриев и заменикот на претседателот на Владата, Владимир Пешевски, денеска остварија средба со претставници на синдикатот и на менаџерскиот тим на компанијата „Југохром“. Средбата заврши без конкретни резултати. На средбата, според владината прес служба, биле разменети мислења и податоци во врска

Read More
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com