Friday, Sep 22, 2017
HomeДЕНЕШНАЕкономија

MЕПСО привремено ја суспендира компанијата „ЕНГ сервис трејд“ и таа од денеска до 1 ноември го губи правото да работи како снабдувач на пазарот за електрична енергија, соопштуваат од компанијата. Согласно со правилата за пазар на електрична енергија (ППЕЕ), како организатор на пазарот на електрична енергија,

Read More

Создадени се услови групата МК 2025 конкретно да се се вклучи во економскиот развој на Македонија, било констатирано на средбата во Њујорк меѓу премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи Никола Димитров и министерот задолжен за дијаспра, Едмонд Адеми со претседателот на групата МК 2025,

Read More

Ситуацијата со производството на електирична енергија во Македонија е катастрофална и оваа година земјава ќе произведе најмалку струја од кога и да било досега, изјави Драган Миновски, генерален директор на АД „Електрани на Македонија“ (ЕЛЕМ). За ваквата состојба тој ги обвини претходните раководства на компанијата, кои,

Read More

Владата на денешната седница одлучи финансиски да ја поддржи фабриката за шински возила „Колска“ за да се воспостави редовен тек на работите во фабриката и грижата за работниците, соопшти владината прес-служба. „За оваа цел на седницата е донесена одлука за измена на распоредот на средствата во

Read More

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, се сретна со претставниците на синдикатот на вработените во фабриката за шински возила „Колска“ од Велес, кои подолг период не зеле плати. „Проблемите се со подолг рок и се влечат веќе со години. Владата ќе го реши проблемот и вработените

Read More

Малопродажната цена на бензинот „еуросупер БС-95“ од ноќеска на полноќ се зголемува за еден денар за литар, „еуросупер БС-98“ ќе поскапи за половина денар, додека цената на „еуродизел“ останува непроменета, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 63 денари за

Read More

Владата и ЕВН Македонија со различен план во однос на рокот за воведување на дневната евтина струја. Од Илинденска број 2 очекуваат на први октомври мерката, која ја најавуваат на големи ѕвона, да стартува за сите домаќинства и мали потрошувачи, пишува „Алсат-М“ Според министерот за економија,

Read More

Од 1 октомври ќе се врати евтината струја, било одлучено на владина седница, а соопшти денеска на прес-конференција премиерот Зоран Заев. Мерката ќе чини осум милиони евра, пари кои, како што рече Заев, ќе се вратат кон граѓаните. Евтината струја ќе биде во периодот од 14

Read More

Цените на бензинот „еуросупер БС – 95“ и на дизелот остануваат исти, а цената на „еуросупер БС – 98“ се зголемува за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Согласно новата одлука, цената на „еуросупер БС – 95“ ќе биде 62 денари за литар, а

Read More

Милијардерот Бенјамин Штајнмец, кој е сопственик на низа компании на Балканот и за кого романските власти имаа распишано потерница, е уапсен во понеделникот во Тел Авив, Израел, за наводно перење пари. Штајнмец е сопственик на компанијата „Кјунико Рисорсис“ која работи на производство на феро-никел и која

Read More