И по вчерашната средба меѓу Груевски и Ахмети нема доближување на двајцата лидери околу формирање на нова владина коалиција поради неколку неприфатливи барања на ДУИ како што се продолжување на мандатот на СЈО, официјализирање на албанскиот јазик, како и многу кадровски промени во владата кои

Read More

Професорот и политичар Љубомир Фрчковски во најновата колумна смета дека донесената заедничка платформа на ДУИ, БЕСА и Алијанса на Албанците е големо разочарување бидејќи со дел од поставените барања единствено „ќар“ имаат Груевски и Ахмети кои може да ја искористат за зацврстување на своите позиции,

Read More

Се разлигавија некои луѓе околу моите ставови за будалштините на албанските политички лидери, па да докажам. Лично, еден од колективните идентитети мои е и албанскиот. Но, не ми е најбитен, како што не ми е најбитно дали сум муслиман, ниту дали сум битолчанец. Истиве идентитети не

Read More

Десетина сантиметри снег, наместа обилни врнежи, многу непроодни патишта, заглавени и излизгани автомобили. Сето ова на површина повторно ги извади старите приказни и препукување меѓу повеќе портали за тоа кој од надлежните служби е повеќе неспособен. Додека на патот Велес-Скопје имаше вистински проблем со многу заглавени

Read More

Провладините поддржувачи се многу гласни во барањата за Зоран Заев да си поднесе оставка откако како предводник на СДСМ и опозицијата ги изгуби изборите, без оглед што резултатот е тесен и има само два пратеника помалку во однос на ВМРО-ДПМНЕ. Заев во последното предизборно интервју

Read More

Сигурно за многумина граѓани кои немаат големи познавања од правната теорија лесно е да се направи помешување на Управниот или Уставниот суд, како и на поделбата на овластувања на судската власт, особено сега во период на затегната политичка состојба. Токму Управниот суд ќе биде новата

Read More

Голем интерес кај јавноста привлече иницијативата на албанскиот премиер Еди Рама да ги повика и седне на иста маса лидерите на најголемите политички партии на Албанците во Македонија, но тоа не му појде од рака. Засега единствено на одвоени средби се видел со Билал Касами, лидерот

Read More

ДУИ иако изгуби многу мандати во поглед на претходниот пратенички состав и натаму е во добитна позиција бидејќи во состојба во која мандатите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се речиси изедначени без нивна согласност тешко ќе се формира нова влада. Комбинаторики ќе има многу, тука се БЕСА,

Read More

Додека вчера се објавуваа гласовите од дијаспората, затворениците, болните и внатрешни раселените гласачи за време на изборен молк, во последните часови на провладините медиуми владее тотален молк. Нема ниту еден аналитички текст, ниту пак од препознатливата пропаганда на ВМРО-ДПМНЕ со цитирање на победи во избирачките

Read More

Најавата на град Скопје дека ќе набави нови електрични автобуси и комбиња во вредност до 25 милиони долари постави неколку прашања за нивната исплатливост, особено што се посочува дека се замена за трамвај кој е многу скап и власта нема пари да го гради од

Read More
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com