Saturday, Aug 1, 2020
HomePosts Tagged "Празници"

Додека граѓаните уживаат во последниот неработен ден од врзаните Велигденски празници и се подготвуваат за враќање на работните обврски, потврдено е дека во текот на мај ќе следуваат уште три државни празници, кои согласно Законот за празници се неработни денови. Тоа се: 1 Мај (понеделник), Ден

Read More

Службите на Здравствен дом Скопје за претстојните празнични денови ќе обезбедат 24 часовна здравствена заштита преку дежурните ноќни пунктови во поликлиниките Идадија, Ченто, Чаир, Ѓорче Петров, Бит пазар, Јане Сандански, Шуто Оризари и Драчево. Како што информираат од Здравствен дом, од 8 до 16 часот

Read More

СДСМ покажува дека за него нема ништо свето, ниту празници, ниту национални и државни интереси, стои во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на утринското соопштение на СДСМ. Во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ се наведува дека тоа е очекувано од партијата која, како што велат, се однароди и се врза

Read More

Службите на Здравствен дом Скопје за претстојните празнични денови ќе обезбедат 24-часовна здравствена заштита преку дежурните ноќни пунктови во поликлиниките Идадија, Ченто, Чаир, Ѓорче Петров, Бит-пазар, Јане Сандански, Шуто Оризари и Драчево. Во сабота, како што информираат од Здравстевн дом, од 8 до 16 часот дежурна

Read More

Претпоследниот ден од годинава ни донесе почист воздух во најзагадените градови за да може на раат да ги прославиме празниците без секојдневните канцерогени честички на кои се навикнавме. Годинава која изминува беше навистина бурна за нас и нашата држава, политичките и безбедносни трубуленции кои ја

Read More

Генералниот секретар на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на Македонија (РСБСП) Ристо Манчев посочи дека според последните статистички податоци на РСБСП во 2015 година вкупно 144 лица го загубиле животот во сообраќајни незгоди, што е мало зголемување во споредба со минатата 2014 година кога

Read More

Поефтино ќе се возиме за празниците, бензините поевтинуваат за еден, додека дизелот за три денари, одлучи денеска Регулаторна. Еден литар Еуросупер БС – 95 ќе чини 61,50 денари, додека новата цена на Еуросупер БС – 98 ќе биде 63,50 денари за еден литар. Дизел горивото поевтинува

Read More

И во Скопје има брзи Дедомразовци, барем тоа го докажаа околу 300 учесници облечени во костумот на најомилениот лик на децата за време на новогодишните празници. Исто како и лани трката на Дедомразовци го збогати празничното расположение на скопјани.Дедомразовците во втората трка од овој вид,

Read More

Јануари е месецот кога правосланите христијани слават неколку празници. За сите граѓани на Македонија, 1-ви и 7-ми јануари се слободни денови, додека на 6-ти и 19-ти ќе одмараат само граѓаните со православна вероисповед. За сите граѓани на РМ 01 јануари (петок), Нова Година 07 јануари (четврток), Божик,

Read More

Трговскиот центар Skopje City Mall по примерот на американските комецијални субјекти ќе организира шопинг лудило за Black Friday како ден за купување на подароци пред празникот „Ден на благодарноста“ кој добива се поголемо глобално значење. Во Skopje City Mall по тој повод ќе има големи

Read More