Tuesday, Sep 22, 2020
HomeДЕНЕШНАРегион

Скоро два месеци, бугарските граѓани  во ек  на Корона пандемијата, и во континуитет протестираат на софиските улици, но и на улиците на поголемите бугарски градови, барајќи оставка од владата предводена од Бојко Борисов, но и од новоназначениот државен јавен обвинител Иван Гешев. Демонстрантите ги обвинуваат

Read More

Специјалниот пратеник на Стејт департментот за регионот на Западен Балкан Метју Палмер, истакна дека Соединетите Американски Држави и Европската Унија унисоно ги координираат своите активности насочени кон интерграција на земјите од овој регион во ЕУ, но и за нивната меѓусебна интеграција преку иницијативата „ Мини

Read More

Што се случува во соседна Србија? Тоа се прашуваат денес сите местни и европски набљудувачи кои ги следат процесите во балканската земја. Тоа што всушност се случува во Србија е сосема закономерно. Изливот на гнев кај нашите соседи е мешавина од многу фактори - незадоволство

Read More

Во знак на протест поради одлуката на скопскиот Кривичен суд за казните во случајот „Диво Насеље“, синоќа во косовските градови Гњилане и Пеќ јавно биле запалени македонски знамиња, пренесоа српските медиуми, јавува „Мета“. „Поради револт за неправдата сторена против нашите херои од словенската марионетска држава го

Read More

Некои претставници на Европската Унија ја злоупотребуваат проевропската ориентација на косовските граѓани, за да го понижат Косово и за да се доцни со неговата европска перспектива, оцени синоќа косовскиот претседател Хашим Тачи. - На Косово му треба брзо движење кон конкретна европска перспектива, а не процес

Read More

Ние сме во состојба на готовност и ги следиме упатствата дадени од Националниот комитет за вакцинација врз основа на менување на мапата на епидемијата на сипаници во Грција и во Европа, изјави грчкиот министер за здравство Андреас Ксантос во врска со епидемијата на морбили во

Read More

Македонското друштво „Илинден“ со седиште во Тирана и разгранокот за Голо Брдо, во име на Македонците што живеат во Албанија, побараа од надлежната служба за водење матична евиденција, документите да бидат издавани на македонски јазик. - До директорот на Генералната дирекција за матична евиденција, Бледар Дорацај,

Read More

Грчката полиција уапсила двајца државјани на Србија осомничени за кражба на неколку луксузни автомобили на Халкидики. Уапсени се 24-годишна девојка и 33-годишно момче за кои се наведува дека биле „јадрото“ на групата која секој пат крадела автомобили во различен состав. Украдените возила биле криени во куќа која

Read More

Бугарската влада вчера го одобри договорот за добрососедство за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Република Бугарија. „Потпишувањето на договорот за добрососедство е израз на желбата на Република Бугарија да изгради добрососедски односи засновани на европските вредности. По потпишувањето, резултатите од овој договор ќе

Read More

Евакуирани ќе бидат сите, речиси 400 жители на селото Вурберк во североисточниот дел на Словенија, откако нивни сосед нашол неексплодирана авионска бомба и со камион ја донел дома. Селаните ќе бидат евакуирани утре, а ќе им биде дозволено да се вратат во своите домови откако

Read More