Sunday, May 28, 2017
HomeДЕНЕШНАРегион

Вчера вечерта пред предниот дел на храмот Свети Сава во Белград дошло до големо тепање помеѓу навивачите на Црвена Звезда и Партизан, пренесува РТС. Две лица се повредени во тепачката, тие беа однесени со брзата помош во Ургентниот центар. Сето тоа се случило по натпреварот меѓу Партизан

Read More

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денеска регистрира земјотрес чиj епицентар се наоѓа 110км западно од од Скопје, во соседна Албанија. Земјотресот се случи во 12 часот и

Read More

Хрватското општество поделено околу абортусот. Протести и контрапротести низ земјата. Маршот против абортусот беше организиран од групи на конзервативци. Според официјалните податоци од полицијата, во Загреб на „Маршот за живот” имало 15.000 луѓе, а во Сплит 5.000. Според организаторите целта е да се привлече вниманието

Read More

Новиот српски претседател Александар Вучиќ им порача на сите граѓани на Србија дека не треба да се грижат поради заканите на Рамуш Харадинај, затоа што, како што истакна, нема да има никаква Голема Албанија. „Би кажал дека станува збор за усогласена политка од страна на сите,

Read More

Косовската истражувачка новинарка Арбана Џара откако доби голем број на смртни закани сега и конечно е физички нападната. Таа била претепана од група напаѓачи вечерва еден часот по полноќ на паркингот пред својата зграда во Приштина. Неколку часови пред да се случи ваквиот акт, Арбана беше

Read More

Српските власти веднаш му одговорија на поранешниот лидер на УЧК, Рамуш Харадинај откако тој се закани дека ќе земе дел од територијата на Србија заедно со Ниш доколку властите во Србија не го исклучат Косово од својот Устав. Официјален Белград одговара на оваа провокација на Харадинај. „Тој

Read More

Рамуш Харадинај кој неодамна беше пуштен од притвор во Франција ги запали критиките кон Србија за нивниот третман на косовското прашање и порача дека ако сака може да им ја земе и територијата до Ниш со што привлече големо внимание во предизборната кампања за предвремените

Read More

Српската православна црква (СПЦ) на сите начини се обидува да ја спречи можноста министерката за државна управа и локална самоуправа Ана Брнабиќ да стане нов премиер на земјата, пишува српски „Блиц“. Како што пренесува „Макфакс“, освен министрите Ивица Дачиќ и Никола Селаковиќ, и Брнабиќ исто така

Read More

Претседателот на Косово, хашим Тачи денеска го распушти Парламентот, откако мнозинството пратеници изгласаа недоверба на Владта. Во рок од 45 денови треба да бидат организирани предвремени парламентарни избори, една година порано од предвиденото. Парламентот на Косово претходно го поддржа предлогот за гласање недоверба на Владата на Иса

Read More

„Газпром“ денеска од руското крајбрежје на Црно Море почна со изградба на морската отсечка од гасоводот „Турски поток“ , соопшти компанијата, цитирана од ТАСС. „Денеска во Црно Море почна изградбата на гасоводот „Турски поток“. Активностите почнаа на руското крајбрежје. Полагањето на цевководот ќе се изведува од

Read More