Monday, Apr 24, 2017
HomeФЕР ПЛЕЈРакомет

По одличната сезона во Лигата на шампионите и СЕХА лигата, белоруски Мешков Брест размислува за следната сезона. Ново засилување за клубот е рускиот репрезентативец Константин Игропуло. 32-годишниот Константин Игропуло игра на позиција десен бек, тој моментално настапува за данскиот тим Колдинг. Во Брест треба да остане

Read More

Освојувачите на германскиот куп, Кил свесни за неизбежната операција на креаторот на играта Домагој Дувњак, повлече потег за следната сезона. Ново појачување на клубот е Словенецот Миха Зарабец. 25-годишниот Миха Зарабец игра како среден бек и затоа е важно засилување за Кил поради проблемите кои ги

Read More

Ракометарите на Вардар ја освоија титулата во регионалната СЕХА лига со победата во финалето над Веспрем 26:21 (11:11). „Црвено-црните“, на завршниот турнир кој се одржа во Брест, Белорусија, ја освоија третата титула во регионалната лига (2012, 2014, 2017). Вардар својата доминацијата во регуларниот дел од сезоната

Read More

Вардарки со една нога веќе се на четвртиот по ред фајналфор тунир во Лигата на шампионите, откако славеа победа на гостински терен против Митјиланд со 26-28, во првиот натпревар од четвртфиналето. Иако испушти шанса и за многу поубедлив триумф, македонскиот шампион ја оправда улогата

Read More

Екипата на Металург ја оствари и третата победа во плејофот од ракометниот шампионат на Македонија. Во воведниот натпревар од 3.коло одигран попладнево во Автокоманда, ракометарите на Металург го победија Охрид со 29-23 полувреме 17-13. Актуелниот македонски вицешампион ја оправда фаворитската улога и во поголемиот дел од натпреварот

Read More

Од денеска почнува финалниот турнир на СЕХА ракометната регионална лига, и почнува борбата за нов освојувач во СЕХА лигата. После регуларниот дел од првенството, место во најдобрите четири изборија Вардар, Веспрем, Мешков Брест и Загреб. Домаќин оваа година на завршниот турнир е Белорусија односно,

Read More

Српската ракометна репрезентативка и актуелна ракометарка во Македонскиот шампион ЖРК Вардар, Сања Дамјановиќ следната сезона ќе игра во унгарското првенство. Таа потпиша двегодишен договор со екипата на Сиофок, која имат за цел да бидат поконкурентни на тимови Ференцварош и Џер. "Јас никогаш до сега не

Read More

Нашата најдобра машка ракометна репрезентација доби наследник на досегашниот Лино Червар, денес беше претставен новиот тренер Раул Гонзалес. Како што се и шпекулираше по одењето на Лино, така и се случи шпанскиот тренер Гонзалес, кој исто така го предводи и Македонскиот тим Вардар е нов

Read More

Во рамките на егизбициски натпртевар против селекцијата ма Чешка и Словачка или поранешна Чехословачка, четири ракометарки од Вардар добија свое место во овој тим. Амандин Лејно, Камила Херем, Јованка Радичевиќ и Андреа Лекиќ ќе бидат дел од репрезентацијата на светот, овој натпревар ќе се одигра на

Read More

Французката ракометна репрезентативка, Аманда Лаино потпиша нов двегодишен договор со нејзиниот актуелен клуб, ЖРК Вардар. Лаино во редовите на нашиот актуелен шампион на Македонија пристигна пред три сезони и се смета за еден од најдобрите женски ракометни голмани во Европа. “Со задоволство можам да потврдам дека

Read More