Monday, Mar 30, 2020
HomePosts Tagged "кампања"

Само во текот на 2016 година на патиштата низ Македонија се случиле 3904 сообраќајни незгоди со потешки последици, а во 150 од нив имало и настрадани лица. Овие бројки споредени со претходните години, или само со податоците за 2015 година, покажуваат нагорен тренд и тоа

Read More

Во основното училиште Гоце Делчев во Општина Центар е поставен едукативен сообраќаен полигон, донација од компанијата ОКТА, како дел од активностите накампањата „Јас внимавам“, наменета за подигнување на свеста за поголема безбедност во сообраќајот. На овие полигони учениците ќе може да се запознаат со основните сообраќајни

Read More

Серијата неосновани и сензационалистички написи околу Макпетрол кои деновиве се појавуваат во дел од порталите на маргините на македонскиот интернет простор, укажуваат на платена и нарачана кампања за оцрнување на раководството на компанијата. Во период во кој се чека одлуката на Комисијата за хартии од вредност во врска со

Read More

Серија написи во кои се клевети раководството на „Макпетрол“ деновиве се појавија во некои медиуми, предизвикувајќи го прашањето: дали е во тек посебно планирана, нарачана негативна кампања против компанијата? Овие текстови, објавени на неколку помали интернет-портали, почиваат на тенденциозни тези кои имаат за цел по секоја

Read More

Пол Менафор, претседателот на кампањата на републиканскиот кандидат за претседател на САД, Доналд Трамп, поднесе оставка. Потегот доаѓа во време кога излегоа извештаи дека тој добил милиони долари од поранешните украински власти. Трамп преку соопштение изјави дека Менафор е вистински професионалец и дека има само најпофални

Read More

Данската влада водеше кампања за зголемување на наталитетот повикувајќи ги граѓаните да имаат повеќе секс, особено додека се на летување. Сега, одговорната данска влада треба да провери дали трошењето на народни пари вродило со плод, односно дали Данците се „фатиле“ за работа. Првичните резултати се позитивни

Read More

На седницата на Комитетот на УНЕСКО во Истанбул, Турција, за прв пат во официјален документ на светската организација е нотирано дека охридскиот регион се соочува со опасност да биде впишан во листата на загрозени подрачја, што е само чекор до губење на статусот на заштитено

Read More

„ЕДНО Е! ВРЕДНО Е!“ е слоганот под кој невладините организации „Фронт 21/42“ и „Еко-свест“ од Охрид ќе ја водат кампањата за зачувување на Охридскиот регион како единственото УНЕСКО подрачје во Македонија. Во рамки на означувањето на почетокот на кампањата ќе бидат претставени и заклучоците за Степенот на

Read More

Албанската опозиција, Демократската партија денеска поднесе тужба против премиерот Еди Рама, обвинувајќи го дека незаконски ја финансирал предизборната кампања на американскиот претседател Барак Обама во 2012 година со 80.000 долари, во замена за фотографија на која тие двајца позираат. Албанските демократи поднеле тужба до канцеларијата на

Read More

Најџел Фараж објави дека поднесува оставка од претседателската функција на еврофобската и антиимигрантската Партија за независност на Обединетото Кралство (ЈУКИП), откако ја постигнал целта на својот живот: излегувањето на Велика Британија од Европската унија, пренесе Франс прес. На прес конференција тој изјави дека ја завршил својата

Read More