Sunday, Aug 2, 2020
HomePosts Tagged "Треска"

Агенцијата за храна и ветеринарство ги доби резултатите од анализираните мостри крв земени од овците во бачилото од гостиварското село Симница и кај нив, од страна на Факултетот за ветеринарна медицина е потврдено присуство на Кримска Конго хеморагична треска и Кју треска. Станува збор

Read More

Покрај двајцата починати од село Симница, инфицирани со хантаан-вирусот, другите осум пациенти што беа задржани на лекување ќе бидат пуштени дома бидејќи немаат никакви симптоми, изјави денеска министерот за здравство, Арбен Таравари. – За сите осум пациенти, последните резултати на испитувањата на антитела во крв се

Read More

Претпоследниот ден од годинава ни донесе почист воздух во најзагадените градови за да може на раат да ги прославиме празниците без секојдневните канцерогени честички на кои се навикнавме. Годинава која изминува беше навистина бурна за нас и нашата држава, политичките и безбедносни трубуленции кои ја

Read More

Вчера се удави 59 годишен маж во водите на езерото Треска близу Скопје. Вчера околу 12:45 часот е пријавено дека во езерото има машки труп. Полицијата веднаш излегла на лице место и извршила увид при што е познато дека се работи за Уран С.(59) од Скопје.

Read More

Вчера беше извадено тело на двегодишно дете од водите на Вардар, во центарот на градот во близина на зградата на Министерството за надворешни работи. Од МВР информираат дека се работи за детето кое пред неколку дена падна во реката Треска. Мајката го идентификувала телото, а била

Read More

Тригодишно дете попладнево паднало во водите на реката Треска, кај Чичино село во близина на Скопје, јави Телма. Детето си играло покрај реката, при што се лизнало и паднало во водата. Мајката го пријавила случајот во полиција. Детето се` уште не е пронајдено.

Read More

Помор на автофтона македонска пастрмка „Salmo Macedonicus“ се случил во реките Зајашка и Треска во должина од околу осум километри како последица на обилните дождови на 5 и 6 август. Како што информираат од Здружението на спортските риболовци „Треска“ од Кичево според нивна проценка угинати

Read More