Sunday, Jun 28, 2020
HomePosts Tagged "договор од Пржино"

Последната недела на јануари следната година, претставници на политичките партии, европратеници, експерти од ЕУ, заедно со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан и претставници на францускиот Парламент и на француската влада, во Париз ќе го почнат процесот на меѓусебен дијалог за важни прашања

Read More

Со 503 гласа „за“ и со 113 „против“, Европскиот парламент денеска ја усвои резолуцијата на специјалниот известувач на Европскиот парламент за Македонија, Иво Вајгле, која се однесува на извештајот на Европската комисија за 2016 година. Вкупно 45 европратеници беа воздржани за резолуцијата со која се

Read More

Претседателот Иванов ги прими акредитивните писма на новиот европски амбасадор Самуел Жбогар, но притоа му укажа на некоректниот однос на ЕУ кон Македонија во деловите за справување на бегалската криза од која произлегуваат безбедносни ризици, како и за блокадата во интегративните процеси иако е добиена

Read More

Лидерите на најголемите политички партии утре ќе одржат средба на која ќе треба да се согледа досегашното спроведување на реформите од Пржинскиот процес и да се донесе заклучок дали се исполнети условите за избори кои се планирани во декември. Оптимизам постои и кај власта и кај

Read More

Додека партиите се занимавааат со спорни гласачи и со формирање ад-хок тело за медиумски монитринг, во сенка на пржинскиот договор се одвиваат процеси кои можат драматично да се одразат на декларираните надворешно-политички приоритети на Македонија. Во домашната јавност, но и надвор од неа се множат

Read More

Претставниците на четирите политички партии утре ќе одржат нова работна средба за допрецизирање на сите реформи кои се договорени во Јулскиот договор, како надградба на „Пржино“. Треба да се утврдат сите законски измени за областа на медиумите, ингеренциите и мандатот на опoзициските министри во преодната влада,

Read More

Американскиот амбасадор Џес Бејли кој интезивно учествуваше како посредник меѓу политичките партии е задоволен од постигнатиот договор кој ќе биде многу важен за спроведување на демократски реформи и излез од долгата политичка криза. - Честитки за Македонија за Договорот од 20 јули – шанса за демократија,

Read More

Еврокомесарот Јоханес Хан која пред речиси една година најмногу беше инволвиран во преговорите меѓу партиите и го поздрави договорот од Пржино сега конечно доби добри вести од Македонија во еден процес кој со месеци беше заглавен при што политичката криза само се продлабочуваше. „Добри вести од

Read More

Денешната рунда преговори на политичките партии со дипломатите, кои се одржуваа во Клубот на пратеници, заврши без резултат. „Договор нема, преговорите ќе продолжат утре“, изјави кратко амбасадорот на САД во земјав, Џес Бејли. Во текот на изминативе денови, партиите бараа конструктивност, но се обвинуваа меѓусебе за непопустливост. Радмила

Read More

Политичките партии не успеаа да дојдат до конечен договор кој ќе значи враќање на реформскиот процес и подготвка на земјата за фер и кредибилни избори откако и вечерва по исцрпни преговори не постигнаа решение за последните важни прашања околу работата на МВР во резиденцијата на

Read More