Хакерите постојано наоѓаат нови методи за кражба на корисничките податоци или идентитети, а јапонските научници неодамна соопштија дека некој може да украде отпечатоци од прсти на корисник од обична фотографија на која има испружено два прста во знак на мир. Тие од такви фотографии успеале

Read More

Порталот “Torrent Freak“ штотуку ја претстави новата листа од најдобрите активни пребарувачи на торенти. Интересно е тоа што оваа година доцни со листата, поради тешки околности. Тие велат дека оваа година е прилично тешка за торенти, како што некои големи сајтови се затворија, други веќе

Read More

LG го претстави најтенкиот телевизор на светот, кој ќе започне со продажба уште од оваа пролет. W7 телевизорот на LG од серијата Signature 4K OLED W има само еден кабел, кој се поврзува со саунд бар, на кој се потребни приклучоци како што се HDMI

Read More

Mercedes-Benz развива нова технологија за бришачите на ветробранското стакло кои ќе делуваат „магично“, поефикасно ќе ја користат водата, ќе нема непотребно распрскување, а сите дамки па дури и мраз веднаш ќе се остранат. Во Magic Vision Control бришачите има направено повеќе дупчиња од каде се распоредува

Read More

Во француското гратче Турувр е отворен првиот соларен автопат со должина од еден километар која преку вградените соларни панели треба да генерира доволно електрична енергија за уличното осветлување. Улицата беше промовирана од Францускиот министер за животна средина Сеголен Ројал Во случајов коловозот е изграден од 2.880 соларни

Read More

Испорака на пакет за само 13 минути. Идејата беше развиена во последниве три години, Џеф Безос најде можности за користење на безпилотни летала (дронови) за испорака. Првата испорака се случи во Англија, на претежно рамен терен. Испораката содржеше Амазон ТВ пожарен стик и една кеса за

Read More

Инстагам е во многу голем раст во изминатите неколку години, кој сеуште продолжува. Компанијата објави дека до сега ја надминаа значајната бројка која продолжува да расте, но и дека ќе мора да продолжат да се борат со конкуренцијата како што е „Snapchat“. Сервисот кој работи

Read More
POST TAGS:

Nikola Motor компанијата која има слично име како Tesla бидејќи и двете се инспирирани од научниот гениј Никола Тесла, го најави Nikola One како прв сериозен камион со електричен мотор кој има голема моќност, а огромна заштеда на гориво. Перформансите на камионот кои што ги најавија

Read More

Компанијата Римак која е заслужна за "Concept One" супер автомобилот, работи и на промовирање на електрични велосипеди. Новата фабрика која ја отворија за таа намена се нарекува Грејп и оваа компанија го претстави новиот модел на Г12 верзијата односно Г12Х. Грејп го претстави нивниот нов продукт

Read More

Водечката светска агенција за истражување на универзумот, понуди награда од 30.000 долари за човекот кој ќе понуди најиновативно решение за изметот од универзумот. „Проблем е да извршите било каква физиолошка потреба кога сте во вселенското летало, компресиран во вселенско одело, без тоалет на видик и опкружен

Read More
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com