Monday, Apr 24, 2017
HomeДЕНЕШНАЦрна хроника

Денеска околу 8 часот во близина на патарината „Групчин“ на автопатот Тетово-Скопје во сообраќајна несреќа загина Л.М. од Тетово. Полицијата извести дека од засега непознати причини возилото „БМВ“ кое го управувал А.Д. (40) од Тетово излетало во амбис крај патот. Од силниот удар Л.М. задобил

Read More

Скопјанец осомничен за производство и трговија на дрога нападнал и повредил полицајци кои се обиделе да извршат претрес во неговиот дом. Како што соопшти МВР, вчера во 6:30 часот на улицата „Нов живот“ во Скопје во домот на З.И.(41), поради основано сомнение дека сторил кривично дело

Read More

15-годишен ученик од гостиварското село Симница физички нападнал наставник од основното училиште „Исмаил Ќемали“ од истото село. Инцидентот се случил вчера изутрина пред почетокот на првиот час. Прво, започнала вербална расправија помеѓу 15-годишниот ученик и наставникот Ш.К. (62) поради тоа што ученикот одбивал да влезе

Read More

Пожарот кој избувна во бараки кај СУГС „Здравко Цветковски“ на булеварот „Партизански одреди“ е ставен под контрола и не постои можност за негово проширување на останатите бараки во непосредна близина. Според надлежните повредени лица нема, а поради предострожност беа евакуирани учениците од средното училише„Здравко Цветковски“. Командантот на

Read More

Пожар избил во бараките кај скопското СУГС „Здравко Цветковски“, во близина на бензинската пумпа на „Макпетрол“. Противпожарни екипи се обидуваат да го изгасат пожарот кој целосно ги зафатил бараките. Засега нема информации за повредени, но поради густиот чад кој се издига и е видлив на булеварот Партизански

Read More

Вчера околу 6 часот на влезот во Велес, на 250 метри пред кружниот тек, Ј.Р.(23) од кавадаречкото село Марена, управувајќи камион сканија и приколка шмиц, со велешки регистарски ознаки, изгубил контрола над камионот. Камионот почнал да се лизга по коловозот и удрил во бетонски столб, по

Read More

Тинејџер кој не се вратил дома уште од неделата наутро, бил пронајден во скопскиот трговски центар „Сити мол“. Во понеделникот во полициската станица во Куманово, М.С. од с.Младо Нагоричане, кумановско, пријавил дека неговиот 17-годишен син заминал од дома претходниот ден во 11 часот и до моментот

Read More

Единицата за економски и за компјутерски криминал на МВР до надлежното Основно јавно обвинителство поднела кривична пријава против уште три лица осомничени дека биле вмешани и му помагале на Бобан С. во грабежот на 3 милиони евра од трезорот на НЛБ, соопшти денеска МВР. Како што

Read More

Непознати лица украле 24 компјутерски монитори од ОУ „Лирија“ во гостиварското село Вруток. Според пријавата, тешката кражба била извршена во периодот помеѓу 14-ти и 18-ти овој месец. Од СВР Тетово, информираат дека крадците, влегле преку необезбедениот сутерен на објектот, а потоа насилно ги отвориле вратите од

Read More

Непознати лица, вчера со бејзбол палки ,околу 21.30 часот влегле во угостителски објект лоциран во во Скопско поле-Скопје, по што направиле вистински хаос. Трите непознати лица со бејзбол палки физички ги нападнале сопственикот Н.З. и повеќето гости кои седеле во објектот. Напаѓачите удирале во пределот на

Read More