Saturday, Apr 27, 2024
HomeФЕР ПЛЕЈОстанати

Тур де Франс е најпрестижната трка со велосипеди во светот. Која за прв пат беше одржана во далечната 1903 година, така што има традиција од 114 години. Овогодинешниот Тур де Франс е 104-та по ред. Трката започнува на 1 јули, во германскиот град Дизелдорф, традиционално

Read More

Натпреварувачите од Чешка доминираа на првиот ден од Европскиот шампионат во кајак на диви води што се одржува во Скопје од 11 до 14 мај. Чехот Ондреј Роленд победи во трката во Ц1, а двоецот Сучанец ­ Роленд го освои првото место во Ц2. Во К1

Read More

За 4 дена традиционално ќе се одржи Авицена Женска Трка која веќе го сруши рекордот на пријавени учеснички. Околу 1.300 натпреварувачки ќе трчаат на патеката долга 2 км во Градски парк на 9ти април. Виз Ер Скопскиот Маратон ќе се одржи на 9ти мај и

Read More

Маверик Виналес ја освои првата победа за Мувистар Јамаха во Катар. По незвесна трка со Андреа Довициозо и тимскиот колега Валентино Роси, по двапати одложувањето поради големи врнежи на дожд. Виналес и Довициозо го разменија водството безброј пати, но 22 годишниот Шпанец беше супериорен во завршницата

Read More

Италијанскиот мотоциклист Валентино Роси верува дека оваа сезона во Мото ГП шампионатот ќе биде многу неизвесна, можно е повторно да видиме голем број на различни победници. Во претходниот шампионат беа забележани рекордни девет победници во "кралската класа", додека италијанскиот возач на Јамаха верува дека оваа година

Read More

Денес на трката од Формула еден на патеката во Сингапур гледачите можеа да бидат сведоци на една необична: Гуштер прерчна на патеката! На еден од неофицијалните тренинзи, пред возачите излезе влекач од огромни размери. На него налета младиот холандски возач Макс Ферстапен кој беше прилично

Read More

Алжирецот Абделатиф Бака направи неверојатен подвиг на Параолимписките игри кои се во тек во Рио де Женеиро во дисциплината на 1.500 метри. Имено, во финалето Бака (22), со резултат 3:48,29 стана нов светски рекордер на Параолимписките игри и е нов Параолимписки шампион во категоријата Т13.

Read More

Овој човек ги надмина сите уживатели на екстремните спортови. Тој скокнал од висина од 200 метри, но не ја гледал земјата поради густата магла. Непознат "Base Jumper" скокнал од највисоката зграда во Дубаи, додека под него се простирале густи облаци низ кои морал да мине

Read More

Шестмина млади српски ватерполисти синоќа биле претепани во центарот на Загреб. Како што јавува „Радио Телевизија Србија“, младите спортисти биле членови на ватерполо клубот Партизан и се наоѓале во ресторанот „Мекдоналдс“, каде при напуштањето на локалот биле брутално нападнати од маскирани напаѓачи кои ги тепале

Read More

Во петок вечер, на трката Т52 на 400 метри меѓу натпреварувачките на Параолимписките игри во Рио де Женеиро се очекува и Белгијката, Мариеке Верворт, спринтерка во количка. Следната недела, 37-годишната Мариеке треба да ја брани олимписката титула во трката на 100 метри, освоена пред четири