Friday, Mar 24, 2017
HomeФЕР ПЛЕЈОстанати

Денес на трката од Формула еден на патеката во Сингапур гледачите можеа да бидат сведоци на една необична: Гуштер прерчна на патеката! На еден од неофицијалните тренинзи, пред возачите излезе влекач од огромни размери. На него налета младиот холандски возач Макс Ферстапен кој беше прилично

Read More

Алжирецот Абделатиф Бака направи неверојатен подвиг на Параолимписките игри кои се во тек во Рио де Женеиро во дисциплината на 1.500 метри. Имено, во финалето Бака (22), со резултат 3:48,29 стана нов светски рекордер на Параолимписките игри и е нов Параолимписки шампион во категоријата Т13.

Read More

Овој човек ги надмина сите уживатели на екстремните спортови. Тој скокнал од висина од 200 метри, но не ја гледал земјата поради густата магла. Непознат "Base Jumper" скокнал од највисоката зграда во Дубаи, додека под него се простирале густи облаци низ кои морал да мине

Read More

Шестмина млади српски ватерполисти синоќа биле претепани во центарот на Загреб. Како што јавува „Радио Телевизија Србија“, младите спортисти биле членови на ватерполо клубот Партизан и се наоѓале во ресторанот „Мекдоналдс“, каде при напуштањето на локалот биле брутално нападнати од маскирани напаѓачи кои ги тепале

Read More

Во петок вечер, на трката Т52 на 400 метри меѓу натпреварувачките на Параолимписките игри во Рио де Женеиро се очекува и Белгијката, Мариеке Верворт, спринтерка во количка. Следната недела, 37-годишната Мариеке треба да ја брани олимписката титула во трката на 100 метри, освоена пред четири

Read More

Македонската спортско качувачка репрезентација заминува во Париз, каде што од 14 до 18 септември ќе учествува на Светското првенство во спортско качување. Македонија ќе учествува со тројца натпреварувачи. Васил Тасевски, Ванчо Наунов и Виктор Трповски ќе земат учество во две различни дисциплини: Водство и Болдер. Во салата

Read More

Американскиот спортист Колин Каперник, играч на клубот Сан Франциско во Националната фудбалска лига (НФЛ), американска верзија на рагби, одби да стане при интонирањето на химната на САД, протестирајќи против расната политика во земјата. Пред секој натпревар на НФЛ се интонира американската химна, но на последниот меч

Read More

Оливера Наковска-Бикова и Ванчо Каранфилов како македонскит претставници на претстојните параолимписки игри во Рио се надеваат на повторување на успехот од Лондон и можеби освојување на нови медали иако првенствено се насочени кон остварување на добар пласман. Во изминатите две децении, нашето спортско стрелаштво е најтрофејниот

Read More

Славниот српски актер Никола Којо го искоментира успехот на српските ватерполисти во Рио, кои во финалето ја победија Хрватска, но и фотографијата со двајцата селектори која го обиколи регионот. Фотографијата како пријателски се прегрнуваат Дејан Савиќ и Ивица Туцак наиде на многу позитивни коментари, но имаше

Read More

Репрезентацијата на Србија е новиот олимписки првак во ватерполо откако во вечерашното финале славеше над досегашниот шампион Хрватска со убедливи 11-7. Србите многу слабо ги почнаа овие Олимписки игри, забележаа две реми и еден пораз, но заиграа најдобро кога беше најпотребно, па без премногу мака

Read More