HomeФЕР ПЛЕЈОстанати

Ако сте мрзливи во последно време и немате желба да ја посетите теретаната, овие вежби се идеални за вас, особено ако вашата работа е таква што бара седење по целиот ден. Секој ден може да одвоите по четири минути и ќе имате тело како да

Read More

Австралијанецот Штефан Крафт беше најдобар во квалификациите за третиот натпреварувачки турнир од Четирите скокалници, во Инсбрук. Победникот од Оберсдорф и третиот од Гармиш скокна 134,5 метри, два и пол повеќе од Мачеја Кота, и четири и пол над својот сонародник Петар Жиле. Четврти е уште еден

Read More

Германското јавно обвинителство повело постапка против анонимно лице кое успеало да стигне до фотографија од Михаел Шумахер и истата ја нудел во неколку медиуми. Обвинетиот тајно го фотографирал легендарниот Формула 1 возач кој се уште е во комплицирана здравствена ситуација и се наоѓа во својот

Read More

Возачот на Формула 1 Нико Розберг одлучи да се повлече, а тоа официјално го соопшти на својот фејсбук профил. Возачот на Мерцедес во неделата во Абу Даби ја освои првата шампинска титула после која одлучи да стави крај на својата кариера. Во своето опширно соопштение

Read More

Во последната трка од овогодишниот МОТО ГП шампионат, која се возеше на патеката во Валенсија, до победата стигна Хорхе Лоренцо. На втората позиција се пласира Марк Маркез, додека третото место го освои Андреа Јаноне. За Лоренцо воедно денешната победа беше негова последна во тимот на

Read More

Возачот на Мерцедес Нико Розберг ќе ја освои првата шампионска титула во Формула 1 доколку победи во предстоечката трка за големата награда во Бразил. Розберг има 349 поени, 19 повеќе од клупскиот колеги Хамилтон и потребна му е победа да дојде до првата шампионска титула

Read More

Голем успех за македонската таеквондо репрезентација која од Балканското првенство се врати со двајца шампиони кои освоија златни медали, како и уште десетина кои стигнаа до подиумот во Дупница, Бугарија. Од 10 освоени медали 2 се златни, 1 сребрен и 7 бронзени. Дејан Георгиевски до златниот медал стигна

Read More

Македонската риболовна репрезентација го освои 16.место на 63-то Светско првенство во спортски риболов, во дисциплината пливка што се одржа во Пловдив, Бугарија. На оваа Светско првенство учествуваа 34 национални тимови. Победник е Унгарија, второто место го освоија риболовците од Чешка, а на третото место се пласираа

Read More

Денес на трката од Формула еден на патеката во Сингапур гледачите можеа да бидат сведоци на една необична: Гуштер прерчна на патеката! На еден од неофицијалните тренинзи, пред возачите излезе влекач од огромни размери. На него налета младиот холандски возач Макс Ферстапен кој беше прилично

Read More

Алжирецот Абделатиф Бака направи неверојатен подвиг на Параолимписките игри кои се во тек во Рио де Женеиро во дисциплината на 1.500 метри. Имено, во финалето Бака (22), со резултат 3:48,29 стана нов светски рекордер на Параолимписките игри и е нов Параолимписки шампион во категоријата Т13.