Friday, Jul 31, 2020
HomePosts Tagged "обраќање"

Реџеп Таип Ердоган упати кратка порака до јавноста откако дел од турската армија изврши воен удар во државата и успеа да завземе повеќе клучни стратешки точки во главниот град Анкара и Истанбул. Ердоган го повика народот да излезе на улица бидејќи верува во неговата моќ

Read More

СДСМ реагира на острата прес конференција на претседателот Иванов кој со своите постапки во изминатиот период само придонесе за влошување на политичката криза, а овој пат и јасно се стави против протестите на Шарената револуција. Од СДСМ соопштуваат дека со денешното обраќање лицето Ѓорѓе Иванов

Read More

Одлуката на Иванов е погрешна и штетна во овој момент за државата и ние како ВМРО-ДПМНЕ не се согласуваме со тоа, но претседателот не направи ништо надвор од Уставот и законите е главниот став кој го пренесе Груевски. Дополнително со ова корист добива СДСМ бидејќи

Read More

Екс премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ за кратко ќе и се обрати на нацијата по последните протести кои се одржаа по повод граѓанското незадоволство од донесената целосна аболиција на претседателот Ѓорги Иванов. Обраќањето на Груевски проследете го во живо, а подоцна ќе се вклучиме и

Read More

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и се обрати на јавноста по контроверзната одлука на претседателот на државата Ѓорге Иванов. Заев обраќањето го започна со зборовите „Лицето Ѓорѓе Иванов“, човекот кој на криминални избори Никола Груевски го постави за претседател на државата, денеска го заокружи државниот

Read More

Кон спортската сала Зубин Поток во Косово каде денес треба да се обрати српскиот премиер Александар Вучиќ, рано утринава е фрлена бомба и пукано е од автоматско оружје. Директорот на Канцеларијата за Косово Марко Џуриќ пред новинарите истакнал дека од експлозијата оштетен е еден автомобил, а

Read More

Али Ахмети, лидерот на ДУИ, во годишното обраќање до партијата посочи неколку клучни поенти за изминатиот бурен период на политичка криза, блокади и проблеми. Според Ахмети речиси сите политички реформи предвидени со Договорот од Пржино се спроведени, па затоа закажаните избори во април за нов

Read More

Новопечениот хрватски премиер, Тихомир Орешковиќ, стана вистински хит и тоа на првото свое обраќање до јавноста. Кога Колинда Китаровиќ Грабар му го довери мандатот, тој покажа голема трема која не можеше да ја сокрие, но покажа и дека не го знае доволно хрватскиот јазик. Тој

Read More

СДСМ иако се врати со Собранието не пропушта шанса да укаже револт кон државните институции и најави дека нема да присуствува на новогодишното обраќање на Ѓорѓе Иванов претседателот на Република Македонија, пренесеува plusinfo. „Мислам дека ставот на СДСМ е јасен одамна. Претседателските и парламентарните избори се

Read More

Во прилог е писменото обраќање на Средношколскиот пленум кон премиерот Никола Груевски како реакција на неговото вчерашно обраќање по повод Денот на независноста на Република Македонија, во кое зборуваше и за екстерното тестирање, па како коментар за формирањето на пленумите изјави дека се „катастрофа на

Read More