Monday, Apr 24, 2017

Како што се очекуваше Марин Ле Пен од ултра десницата и Емануел Макрон од крајната левица се двајцата кандидати кои ги исполнија условите за влез во вториот круг на претседателските избори во Франција. Според првите неофицијални резултатите од досега најнеизвесните претседателски избори во Франција, соопштени веднаш

Read More

Организацијата за безбедност и соработка на Европа (ОБСЕ) соопшти денеска дека еден нејзин припадник загинал откако патролното возило, во кое се наоѓал, преминало преку мина во источниот дел на Украина, што е под контрола на проруските сили. Министерот за надворешни работи на Австрија и претседавач на

Read More

Постои страв дека огромен број на Талибанци влегле во Германија во последните две години, пишува Der Spiegel реку мигрантските бренови. Информациите на Германската федерална служба за миграција и бегалци (BAMF) покажува дека поранешни кадри на паравоеното авганистанско движење искористеле од огромниот прилив на бегалци, кој

Read More

„Изјавите кои можат да се толкуваат како политичко мешање во внатрешните работи на соседна држава, не помагаат во градењето на добрососедски односи во Западен Балкан“, изјави за „Танјуг“ портпаролот на Европската комисија Маја Коцијанчиќ. Од неа било побарано да ги коментира зборовите на албански лидери

Read More

Доналд Трамп има опасна ментална болест и не е способен да биде на чело на САД - ова го соопштија 35 психијатри од Универзитетот Јеил на конференција за новинари. Тие се членови на американското здружение „Должност да се предупреди“ која го има правото, доколку имаат

Read More

По неколку недели тензични и насилни протести во Венецуела, во кои 22 луѓе досега загинаа, Венецуелците вчера излегоа облечени во бело во знак на жалост. Во Каракас неодамна во еден ден загинаа 13 луѓе на протестите. Девет од нив починаа по електрошокови а уште тројца

Read More

Околу 47 милиони Французи денеска ќе бираат претседател од 11-те кандидати. Ова се оценети како едни од најнеизвесните избори во Франција. Анкетите покажуваат тесна разлика меѓу фаворитите, центристот Емануел Макрон, екстремната десничарка Марин Ле Пен, десничарот Франсоа Фијон и радикалниот левичар Жан Лик Меланшон. Досега ниту

Read More

Руски агенти се обиделе да влијаат врз претседателската кампања на Доналд Трамп минатата година преку неговите блиски соработници, вклучувајќи го и поранешниот советник за надворешна политика Картер Пејџ, пренесува во сабота CNN. Како што наведува телевизискиот канал, ова било откриено на состанокот на ФБИ минатото лето. ФБИ

Read More

Марихуана калуѓерките со нивното здружение „Сестрите од Долината“ ја продолжуваат својата мисија канабисот да биде легализиран на федерално ниво во САД. Тие не се поврзани со Католичката црква, но велат дека шират слични вредности. Тие во Калифорнија имаат легален бизнис за производство и продажба на

Read More

Германското обвинителство објави дека го уапсила напаѓачот на автобусот со играчите од екипата на Борусија Дортмунд на 11 април, руско-германски државјанин Сергеј В. Тој беше уапсен во близина на Тубинген, град во југозападна Германија, на крајот од минатата недела, против него се води истрага за

Read More