HomeРЕФЛЕКТОРЛитература

Добитникот на овогодинешната Нобелова награда за литература Боб Дилан во сабота нема да присуствува на врачувањето на ова признание во Стокхолм, но напиша говор во кој ја изрази својата благодарност поради доделувањето на оваа престижна награда, кој ќе биде прочитан за време на церемонијата, соопшти

Read More

Во мултимедијалниот културен центар „Матица екслкузив“ од Скопје, денеска во 19 часот ќе се оджи промоција на монографијата „Мијачко станбено градителство – потекло, развој и дострели“ од д-р Меланија Шерденковска. За најновото издание на Книгоиздателството „Матица македонска“ ќе говорат универзитетските професори: Минас Бакалчев, Елизабета Касапова, Драги

Read More

Името на овогодинешниот добитник на наградата за литература ќе биде објавено на 13 октомври, една недела подоцна отколку претходните години, соопшти Нобеловиот панел кој ја доделува оваа престижна награда. Вообичаено е Нобеловата награда за литература да се објавува во истата недела кога се доделуваат и

Read More

Во Загреб е отворено првото кафуле во светот, во кое посетителите ќе можат бесплатно да користат виртуелна библиотека со 100.000 книги на неколку јазици. Она што посетителот во кафулето „Велвет“ треба да го направи е само да порача кафе или некоја сладок десерт и ќе

Read More

Авторот на романот „Босоногиот Џо“ за безбол играчот Џозеф Џеферсон Џексон, канадскиот писател Вилијам Патрик Кинсел, почина на 81 година, потврди неговата портпаролка Каролин Свејзи. Портпаролката на прославениот актер наведе дека Вилијам Патрик Кинсел почина во петокот во Хоуп, во канадската држава на Британска Колумбија,

Read More

Во селото Слоештица денеска по 10-ти пат ќе се одржи манифестацијата Славење на пирејот по повод 10 години од смртта на Петре М. Андреевски. Организатори на манифестцијата се Меѓународниот центар за уметност и одржлив развој „Арт Поинт - Гумно“ и продукциската куќа „ЕНОХ“, кои како програмска

Read More

Годинашната добитничка на „Златниот венец“ на 55 то издание на Струшките вечери на поезијата, Маргарет Атвуд, врвно име во книжевноста во светски рамки, смета дека во малите држави поезијата е многу поважна отколку во големите издавачки империи. „Охрабрувачки е што посветувате толку големо внимание на

Read More

Со традиционалното читање на Константиновата „Т`га за југ“ пред Домот на поезијата денеска почнува 55. јубилејно издание на фестивалот Струшки вечери на поезијата. По официјалното отворање на манифестацијата следува меѓународно поетско читање „Поетски меридијани“. Следниот ден на програмата е портрет на минатогодишната добитничка на наградата „Браќа

Read More

Серија на нови книги за Хари Потер, под назив „Pottermore Presents“ ќе пристигнат во септември, со кратка содржина која ќе биде забавна, креативна и пристапна за мобилнитетелфони. Книгите ќе бидат на некој начин дополнување на серијата на книги за Хари Потер и ќе бидат достапни

Read More

На поетот Никола Маџиров синоќа на свеченост во Кингс колеџ во Кембриџ, Велика Британија, му беше доделено признанието Европски поет за 2016 година за придонес во современата европска поезија. Признанието, во вид на рачно изработена скулптура сребрен лист, му беше врачено на гала-вечера, во присуство на

Read More
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com