HomeАЈНШТАЈНИЈААрхеологија и Историја

Телефон на лидерот на нацистичка Германија, Адолф Хитлер е продаден во неделата за 243,000 милиони американски долари, соопшти аукциската куќа Alexander Historical Auctions. Во најавата на наддавањето, цената на личниот телефон на Адолф Хитлер беше проценета на 200 до 300 илјади долари, но се очекуваа

Read More

Аукциска куќа од градот Чизапик во американската држава Мериленд утре ќе го стави на продажба телефонот на Адолф Хитлер. Почетната цена на телефонот ќе биде 100.000 долари, но се очекува неговата вредност да достигне меѓу 200.000 и 300.000 долари. На овој телефон Хитлер издавал наредби во

Read More

Кинеските археолози пронајдоа меч за кој се верува дека е стар повеќе од 2.300 години. Исклучителниот артефакт е најден во горбница во Синјанг, во централната кинеска провинција Хенан. Се смета дека мечот потекнува од времето на Завојуваните држави, т.е. од периодот од 250 години (од 475

Read More

Од антички гробови до чуда на модерната архитектура ви ги претставуваме 5-те најпознати пирамиди. Кеопсовата пирамида или како што некој ја нарекуваат пирамидата на Куфу, таа е најстара и најголема од трите пирамиди који се наоѓаат во Гиза. Кеопсовата пирамида е и единственото сочувано светско чудо

Read More

Под урнатата продавница во Мексико е пронајде храм кој датира од пред десетина векови, а истражувачите веруваат дека е изграден во чест на Богот на ветрот познат како Ехекатл Куецалкоатл. Археолозите го пронашле храмот на длабочина од три метри на местото каде што е урнат

Read More

Археолозите ископале древен град кој датира од околу 5.000 година пред новата ера. Откриени се куќи, орудје, садови и огромни гробови. Градот лежи во Нил, блиску до храмот Сетиј Први во Абидос. Експертите велат дека поголемиот дел од новооткриените гробови укажуваат на високиот социјален статус

Read More

Шпански археолози пронашле мумија во добра состојба во една гробница кај Луксор во јужен Египет, соопшти денес египетското Министерство за антиквитети. Мумијата била пронајдена во близина на храмот кој го изградил фараонот Тутмозис Трети на западниот брег на Луксор. „Мумијата е многу убава, покриена е

Read More

Археолошкиот локалитетот „Коколов Рид“ кај селото Виничка Кршла – Виничко, веќе шеста година по ред ја збогатува локалната и македонската археологија со артефакти кои го опфаќаат период од праисторијата, од третиот милениум пред нашата ера, а последните откриени наоди се датираат од 4 век од

Read More

Кина го откри тајниот воен бункер закопан длабоко под планината Чункинг во регионот Фулин, кој бил конструиран за да произведува плутониум и експлозиви за време на Ладната војна. „Нуклеарната воена фабрика 816“ е отворена за јавноста во октомври и содржи големи одаи, патишта и тунели.

Read More

Фосилен остаток од папагал, стар меѓу 16 и 18 милиони години, пронајден е на исток во Сибир, што е до сега најсеверната точка на планетата на која се најдени докази за присуството на оваа птица. Една коска на папаголот била пронајдена во регионот Бајкал, пренеле

Read More
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com