HomeАНТИСТРЕСХуманост

Првиот дел од битката за живот на Давид Стојановски од Кратово е добиен. Тринаесетгодишното момче кое боледува од карцином на коска и бели дробови, на 18 јануари со своите родители ќе замине за Виена. Потребните 54.000 евра за операција кај познатиот хирург д-р Коц се

Read More

Македонскиот шоумен Боки Јовановски ја покажа својата хуманитарна страна и згрижи бездомник, обезбедувајќи му гардероба и топол дом во населба Карпош. Боки Јовановски го пронашол чичко Свето во ладен подрум во Козле, потполно осамен и незгрижен од страна на институциите во оваа поларна зима. Големо

Read More

Очајно и соочено со безизлез, семејството Трајановски од Делчево бара помош од хуманите за лекување на 36-годишнот син Аце, кој има редок тип дијабет и компликации кои му го загрозуваат животот. Аце кој три години се бори со високото ниво на шеќер во крвта, ја

Read More

На 16ти Декември, во локалот Square 21, дел од подмладокот на Лајонс Дистрикт 132, ќе го прослават својот втор роденден. Под мотото: ХУМАНОСТ- потреба на денешницата, се надеваме дека ќе допреме до што повеќе срца и ќе се потсетиме на среќата што ја носи можноста да

Read More

Холивудскиот актер и Оскаровец Леонардо Ди Каприо ручал во еден ресторан кој собира пари за бездомници, пренеле медиумите во САД и додале дека актерот со тој потег го привлекол вниманието на неколку стотици свои обожаватели. Ди Каприо бил гост во ресторанот „Home“, кој соработува со

Read More

Австралиската компанија Оутсорс Маседониа (Outsource Macedonia) ќе донира 10.000 австралиски долари за основање на фонд за школување на малиот Ведран Велиновски, детето херој од Крива Паланка, кое цели три часа се бореше со водената стихија од стравичните поплави кои го зафатија Скопје, додека не го

Read More

Петчленото семејство Спасови од Кумановската населба Карпош се соочува со големи предизвици во нивното секојдневие бидејќи второто нивно дете е со посебни потреби и боледува од церебрална парализа. Тој е и корисник на посебен паричен додаток којшто сепак не е доволен да ги покрие и

Read More

Апел за помош на Арсовска Јана која штотуку го победи ракот. Таа е голем франкофон, наша другарка, колешка и нашиот најголен ХЕРОЈ - пишува на Фејсбук повикот. Таа СЕ БОРЕШЕ против најголемата современа болест наречена РАК и издејствува ПОБЕДА! Се лекуваше 10 месеци во

Read More

Македонскиот бренд за женски и детски хулахопки и чорапи со специјален, тематски дизајн и пакување на своите производи се вклучува во поддршката на иницијативата за помош на бездомните животни. Во склоп со годинешното издание на Вегефест 2016, што ќе се одржи на 30 октомври, во

Read More

Хуманитарната организација Лео клуб со уникатна акција. Купи производ и донеси насмевка! Овој месец во маркетите Vero Jumbo и Vero Тафталиџе започнува акцијата „Купи производ плус“! Одберете производ кој сакате да го донирате - средства за лична хигиена, средства за чистење, конзервирана храна, супи, тестенини

Read More
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com