Monday, Jun 29, 2020
HomePosts Tagged "година"

Пред точно една година шефот на државата Горѓе Иванов, донесе одлука за аболиција на 56 лица. 12.04.2016 е датум кој ќе остане запаметен по будењето на свеста на критичкото граѓанство. На тој ден, околу 17 часот претседателот Иванов ги повика новинарите. До тој момент никој

Read More

Денот на Републиката е неработен ден. На 02 август (вторник) Македонија го празнува Илинден и е енработен ден за сите граѓани на републиката. Во продолжение погледнете кои ќе бидат неработни денови во 2016 година: За сите граѓани на РМ: • 8 септември (четврток), Ден на независноста • 11

Read More

Податоците за просечна плата од минатата година велат дека најниска просечна плата во земјите од поранешната Југославија има Србија - 361 евро. Просечната плата во Македонија изнесувала 365 евра, односно 22.470 денари. Просечната плата во Црна Гора на крајот на годината изнесувала 482 евра, во

Read More

Владата веднаш по празниците повторно ќе зема заеми од домашните кредитори. Во првиот месец од годинава веќе се закажани три нови задолжувања. Министерството за финансии ја објави агендата за првата половина од годинава ќе се спроведат дури 24 нови задолжувања преку кои ќе се бараат заеми

Read More

Претпоследниот ден од годинава ни донесе почист воздух во најзагадените градови за да може на раат да ги прославиме празниците без секојдневните канцерогени честички на кои се навикнавме. Годинава која изминува беше навистина бурна за нас и нашата држава, политичките и безбедносни трубуленции кои ја

Read More

Наближува Нова година, стартот на електронската наплата во јавниот превоз во Скопје, а сепак помеѓу граѓаните сеуште постојат многу недоумици. Од ЈСП, со цел дообајснување на сите дилеми, во текот на вчерашниот ден објавија објаснување за новите електронски картички. Според новите правила, секој патник, без разлика

Read More

Наближува 1ви Јануари, стартот на електронската наплата во јавниот превоз во Скопје, а сеуште на површината има многу нејаснотии за граѓаните кои користат јавен превоз. На безмалку 20 дена пред почетокот на новиот проект, скопјани сеуште не знаат кога и каде ќе може да набават

Read More

Една Нова Година, а две елки. Градот Скопје годинава ќе постави две невогодишни дрва кои ќе бидат со повпечатливи димензии и тоа: Едната, висока 9 метри, ќе се постави кај Зоолошката градина и ќе го краси булеварот „Илинден“, а нејзината двојно поголема копија ќе се

Read More

Лидл влегува во Србија. Германскиот глобален синџир на супермаркети ќе отвори прва продавница во Србија во 2016 година, изјави првиот човек на Лидл, Свен Сејдел. Тој во интервју за Ханделсблат рече дека Лидл во Србија ќе почне да работи следната година, а дека голем чекор во

Read More