Monday, Apr 24, 2017
HomeДЕНЕШНАСкопје

Во поликлиниката „Ѓорче Петров“ во истоимената скопска општина синоќа пациенти нападнале полициски службеник. Полицијата соопшти дека синоќа во 23:05 часот во полициската станица во Ѓорче Петров е добиено известување од дежрната екипа на поликлиниката дека пациенти го нарушиле јавниот ред и мир по што нивни

Read More

Во скопски Аеродром утрово осамнаа транспаренти како дел од герила акција. Пораките се упатени кон координаторот на ВМРО – ДПМНЕ, Илија Димовски и до Сашо Мијалков, екс директорот на УБК.

Read More

Службите на Здравствен дом Скопје за претстојните празнични денови ќе обезбедат 24 часовна здравствена заштита преку дежурните ноќни пунктови во поликлиниките Идадија, Ченто, Чаир, Ѓорче Петров, Бит пазар, Јане Сандански, Шуто Оризари и Драчево. Како што информираат од Здравствен дом, од 8 до 16 часот

Read More

Ѕверските постапки на луѓето немаат крај. Трујачите расфрлаат отров низ оптина Ѓорче Петров. Ова куче е отруено вчера. Расфрлан е отров по тротоарите и пред дворовите. Состојбата е алармантна, внимавајте каде ги шетате вашите миленици. Загрозени се и оние миленици кои се во дворовите бидејќи

Read More

Службите на Здравствен дом Скопје за претстојните празнични денови ќе обезбедат 24-часовна здравствена заштита преку дежурните ноќни пунктови во поликлиниките Идадија, Ченто, Чаир, Ѓорче Петров, Бит-пазар, Јане Сандански, Шуто Оризари и Драчево. Во сабота, како што информираат од Здравстевн дом, од 8 до 16 часот дежурна

Read More

Претставници на организациите за заштита на животните, командирот на полициската станица „Беко“ и претставници од одделот за превенција при МВР, на денешната средба кај градоначалникот Андреј Жерновски договорија продолжување и интензивирање на соработката. Беа предложени и усвоени конкретни активностите за спречување на застрашувачките појави на

Read More

Вечерва околу 21:10 часот почувствуван е земјотрес во Скопје, чиј епицентар,според официјалната страна на Last earthquaqes, е на 8 километри од главниот град, во близина на Јурумлери. Земјотресот бил со јачина од 2,7 степени по Рихтер.

Read More

Од ЕВН Македонија АД, информираат дека на 07.04.2017 година (петок) без електрична енергија ќе останат следниве населени места: • Во време од 08.15 до 14.00 часот, корисниците од населба Ќерамидница, фирмата Авто Гума и фабрика САНОС (опш. Гази Баба). • Од 08.30 – 15.00 часот – КАМ

Read More

Уставниот суд на денешната седница донесе привремена мерка, односно стопирање на идејата на Владата, ГТЦ, Македонската опера и балет и Универзитетската библиотека да се облечат во барок. Ваквата привремена мерка ќе биде на сила до донесување на конечна одлука на Уставниот суд, кој реши да

Read More

Неколку згради во центарот на Скопје синоќа останаа без електрична енергија. Од ЕВН изјавиле дека причина за тоа е дефект од куса врска кој попладнето околу 17 часот и 30 минути настанал во трафостаницата „Пелагонија“ во центарот на градот. Од ЕВН додаваат дека станува збор за поопсежен дефект,

Read More