Thursday, Jun 4, 2020
HomePosts Tagged "улици"

Во Кичево по невремето што синоќа го зафати овој регион, се расчистени сите пратни правци. Во невремето што го зафати Кичевско синоќа според првичните проценки предизвика оштетување на неколку куќи, на кои, според информацијата од Општината денеска ќе се утврдува колкава е штетата. Комуналното претпријатие, како што

Read More

Скопје е погодено од невреме, составено од обилни врнежи на дожд кои предизвикаа поплави на поголем број на сообраќајници во Скопје, прекини во снабдувањето со електрична енергија и голем број на скршени и паднати дрвја. Паркинг и улица во изградба се урнаа во јама ископана за

Read More

Големо внимание предизвика оваа фотографија која ја сподели жител на Црниче, каде се гледа како речиси целото тркало од камионот е пропаднато во една дупка. Според тамошните жители, станува збор за дупка во непосредна близина на шахта, а причината е неквалитетното тампонирање околу отворот на

Read More

На социјалните мрежи се појави фотографија на која се гледа како човек од Битола сам ги пополнува дупките на улиците. На господинот најверојатно му здосадило да вози по румби-тумби и решил работата да ја земе во свои раце. Сепак со обично пребарување на сликата на

Read More

Град Скопје и Јавното претпријатие „Комунална хигиена“ продолжуваат со изнаоѓање на евтини и иновативни решенија за чистење на градските улици, булевари и плоштади, а се надополнува и проектот „Електра“ за набавка на електрични возила во повеќе области. Промовираме две нови возила за хигиена на плоштадот „Македонија“

Read More

Грчката полиција и група млади лица се судрија денеска во Атина за време на протестот против реформите во пензискиот систем, но засега нема информации за уапсени или повредени. Според тамошните медиуми, група млади лица почнале да фрлаат молотови коктели и камења врз полицајците. На протестот во

Read More

За утре (19 јануари) е предвиден посебен режим на сообраќај со оглед на одржување на верската манифестација со фрлање на крстот во водите на реката Вардар кај мостот „Слобода“. Сообраќајот ќе биде пренасочен наутро, а церемонијата започнува во 12 часот, па затоа ќе се вози

Read More

И во новата 2016 година ќе продолжи процесот на менување, набавување и поставување на нови таблички со изменети називи на улиците и со куќни броеви. Градските власти ја утврдуваат обврската на Градот Скопје во регулирање на нумерацијата на станбените единици во главниот град. Потребата за замена

Read More

Колку пари, толку музика! Интересно видео ги преплави социјалните мрежи за начинот на кој се одржуваат улиците во зимскиот период во Приштина. Потребен е само еден камион полн со сол и вработен кој тоа го прави - рачно. Погледнете како изгледа тоа. https://youtu.be/Mk4lytdw4wY

Read More

Во просториите на о.Центар се одржа несекојдневна средба. Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски и директорите на јавните градски претпријатија одржаа средба со претставници на урбаните и на месните заедници од општина Центар, во рамки на тринаесеттиот циклус посети

Read More