Tuesday, Jan 19, 2021
HomePosts Tagged "одлука"

Трамп соопшти дека конечната одлука на САД за тоа дали ќе останат во парискиот Договор за климата, може да се очекува следната недела. Ваквото негово соопштение, како и вообичаено, напишано на Твитер, доаѓа откако претходно одби да се обврзе на останување на САД во радикалниот климатски

Read More

Мнозинството швајцарски гласачи го поддржаа на референдум планот земјата полека да ја напушти нуклеарната енергија и да премине на обновливи извори. Според проекциите на првичните неофицијални резултати, 58 отсто гласале „за“, а 42 отсто против откажувањето од нуклеарната енергија. Планот подразбира поголемо производство од обновливи извори, намалување

Read More

Жителите на Дојран на референдум ќе се изјаснуваат дали се за отварање рудници или не во југо- источниот дел на државата. Советот на ова општина донесе одлука на 18 јуни дојранчани сами да одлучат дали се за или против отварање на рудниците Казандол и Башибос. Одлуката

Read More

Во Студнечишко Блато нема да има луксузна населба, откако пропадна планот за бетонирање на локацијата. Калта иако привремено сепак останува строго заштитена зона - одлучија локалните власти. Ова значи дека зоната останува целосно заштитена и во неа не смее да се гради. Според претставниците на

Read More

Независниот Академски Синдикат (НАкС) се залага за почитување на академската автономија и за реетаблирање на дигнитетот на академската заедница, па оттаму има и огромна одговорност да реагира на последните случувања со изборот на декан на Стоматолошкиот Факултет при Универзитeтот „Св. Кирил и Методиј“. Нивното писмо

Read More

Нема одлука во ДУИ. Министрите се уште се дел од техничката влада. Претседателот на ДУИ, Али Ахмети по завршувањето на седницата на Централното претседателство во седиштето посочи дека не донеле конечна одлука дали министрите ќе си поднесат оставки. – Расправаме за деблокирање на оваа состојба

Read More

Специјалното јавно обвинителство ќе достави жалба до Врховниот суд по вчерашната одлука на Апелацискиот суд да не го прифати барањето на СЈО за продолжување на притворот на градоначалникот на Битола, Владимир Талески и наместо тоа да му определи мерки за претпазливост – да се јавува

Read More

Откако вчера Апелациониот суд ја укина мерката куќен притвор за градоначалникот на општина Битола, Владимир Талески, Специјалното јавно обвинителство најави дека ќе поднесе жалба. Апелациониот суд вчера ја уважи жалбата на одбраната на Талески и не му го продолжи куќниот притвор. Во одлуката беше наведено дека мерката

Read More

Одлуката на владата за продажба на амбасадите во Цирих и Канбера беше објавена со Службен весник и во тек е постапка за отуѓување на овој државен имот. Информацијата за НОВАТВ ја потврдија и од Министерството за надворешни работи. Минималната цена која што се бара за

Read More

Управниот суд ја прифати жалбта на пензионираниот новинар и косопственик на дневниот весник „Слободен печат“, Градимир Јовановиќ и со тоа ја поништи одлуката на Комисијата за верификација на фактите според која тој бил соработник на тајните служби во времето на социјализмот. -Судот констатира дека тужениот орган

Read More