Saturday, Jul 29, 2017

Се смета дека Месечината настанала пред околу 4,5 милијарди години, по судир на комети. При ударот била исфрлена голема количина материјал во Земјината орбита од кој бил обликувана Месечината. Таа е цврсто небесно тело со пречник од 3473,3 км по површина, таа е 14 пати, по обем е 50 пати, а по

Read More

Можеби има вонземски живот во нашиот Сончев систем, објави НАСА. Сите потребни нешта за живот биле пронајдени на една од месечините што орбитираат околу Сатурн. Енцеладус има хемикалии кои, кога се на Земјата имаат тенденција да укажуваат на живот, што значи дека може да

Read More

Најстарата астронаутка Пеги Витсон постави нов рекорд по бројот на прошетки во вселената, пренесе АП, прецизирајќи дека таа по осми пат излегла од Меѓународната вселенска станица. Астронаутката на НАСА Пеги Витсон (57) излегла од станицата за да ја премести опремата за спојување на капсула и

Read More

Метероит тежок 31 тон, за кој научниците веруваат дека ја погодил земјата пред 4.000 години, откриен е во Аргентина. Џиновската вселенска карпа е втора најголема некогаш пронајдена на нашата планета. Наречен Ганседо, по најблиското место, овој метероит e пронајден во североисточната провинција Чако во подрачјето

Read More

Кипарската полиција била „затрупана“ со пријавите на жителите дека небото сред ноќ оддеднаш се осветлило и потоа се слушнале громогласни експлозии. Луѓето пријавувале дека виделе чуден блескав предмет над планинскиот венец Троодос, ноќта меѓу четвртокот и петокот. Жителите на тоа подрачје велат дека на небото

Read More

Астероид меѓу орбитите на Марс и Јупитер, кој порано го носел името „Астероид 17473“, денес во чест на 70 роденден на фронтменот на култната група „Queen“ Фреди Меркјури, беше преименуван во „Asteroid 17473 Freddie Mercury“. Одлуката за преименување на астероидот ја донесе Меѓународната астрономска унија.

Read More

Леталото на Американската агенција за истражување на вселената забележала, до сега, најдобри фотографии од Јупитер и открила невреме на северниот пол од најголемата планета на сончевиот систем. Северната поларна регија на Јупитер била многу потурболентна од очекуваното и поинтензивна плава боја во однос на остатокот

Read More

SpaceX се соочува со уште еден огромен проблем во својата вселенска програма, а тоа е пречестото експлодирање и дефекти на летата, па така вечерва повторно им експлодираше ракета од видот Falcon 9 овој пат во вселенскиот центар Џон Кенеди во Кејп Каневрал. Компанијата на Елон Маск

Read More

Експлозија се случила во вселенскиот центар „Кенеди“ во Флорида на денот кога компанијата Спајсекс се подготвува да истрела беспилотна ракета, соопшти Би-Би-Си. НАСА вели дека Спајсекс утрово спроведувал тест пукајќи од својата беспилотна ракета кога се случила експлозијата. Тестот, кој се смета за рутински, се вршел

Read More

Меѓународната група на научници зад планетата Нептун забележала мал објект со орбита која не е карактеристична за сончевиот систем. Необичното небесно тело било 160.000 пати потемно од Нептун, а неговиот пречник изнесувал околу двеста километри, пишуваат списанијата наменети за овие истражувања. Научниците нагласиле дека небесното

Read More