„Никој не го прави тоа подобро“ е мотото на модниот бренд за долна женска облека Викторија Сикрет и истото важи и за новата Божиќна реклама. Како и секој престижен бренд во трка да изработи што покретивна или необична Божиќна порака, на Викторијас Сикрет доволни и

Read More

Книгата со фотографии „The Art of the Airport“ ја слави убавината и генијалноста на дизајнот на аеродромските терминали, место каде патниците поминуваат доста време. Местата на кои патниците чекаат и по неколку часа за да пристигне авионот кој ќе ги однесе до посакуваната дестинација, изобилуваат

Read More

Дизајнерите на компанијата „Migaloo Private Submersible Yachts“ го достигнале врвот во дизајнот на суперјахти- онаа која може да се претвори во подморница и да се нурне до 250 метри длабочина. Наречена „Мигала“, по популарниот албино-кит, концептуалниот дизајн на јахтата покажува дека пловилото е долго 114

Read More

За време на „Skopje Design Week“ организаторот „Јавна соба“ со поддршка на ЕВН го реализираше проектот за подигање на свеста кај најмладите генерации преку интервенција на фасадата на трансформатор на улицата „50 Дивизија“ во Скопје. Децата од нашата улица 30 дена работеа со дизајнер - ментор

Read More

Создаден во 1935 година од страна на визионерот Armand Petitjean со цел да го промовира францускиот стил и вкус низ целиот свет, Ланком секогаш бил олицетворение на современата убавина. Бренд во кој фигурира одличното, совршениот мирис за нега на кожа, и шминка кои одат рака

Read More

Шестото издание на Недела на дизајнот во Скопје, влегува во завршната фаза. Пред доделувањето на наградите на 27 ноември, во 19 часот, викендов (26 и 27 ноември) е исполнет со богата програма со презентации и работилници за дизајнерите, работилници за децата и, секако, одлична вечерна

Read More

Во изложбениот простор на главната изложба „Blooming Makers“ на шестото издание на Недела на дизајнот во Скопје (Skopje Design Week) сместени се и новите дизајн-производи на Тамара Георгиевска, претходно позната по брендот „We and Nature“, и Катерина Трпкоска изложени под брендот „Rinocca“. Двете имаат учествувано

Read More

Центарот за дизајн и иновации „Јавна соба“ (Public Room) од пладневните до доцните вечерни часови е исполнет со дизајнери, претприемачи, презентери и предавачи, како и со вљубеници во естетската страна на секојдневниот живот. Активностите на 25 ноември (петок) ќе почнат во 14 часот со три последователни

Read More

Многубројна публика, заедно со претставници на дипломатскиот кор, од државните и националните институции, како и дизајнери, уметници, професори, студенти и млади претприемачи, го исполнија просторот на Центарот за дизајн и иновации „Јавна соба“, на отворањето на шестото издание на Skopje Design Week, кое се одржува

Read More

Центарот за дизајн и иновации „Јавна соба“ денес ја презентираше комплетната програма на шестото издание на “Skopje Design Week”, кое ќе се одржи од 23 до 27 ноември под мотото „Blooming Makers“, со цел дополнително да се поттикнат и поддржат локалните дизајнери во освојувањето на

Read More
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com