Monday, May 29, 2017

Синди Крафорд која во 90-тите беше славена како еден од најдобрите топ модели веќе добива достојна наследничка во модната индустрија и тоа нејзината ќерка Каја Гербер кој речиси на иста возраст започнува манекeнска кариера. 15 годишната Каја е ангажирана од модниот бренд Daisy Marc Jacobs што

Read More

Јована Стојменовиќ како и секогаш прекрасна во најновите модни креации. На свеченото отворање на Саемот за венчавки, популарниот дизајнери и модни куќи ги претставија своите модели, кои ги носеа познати личности. Дизајнерката, Антонија Ристовска својата креација и ја довери на познатата водителка на утринската програма,

Read More

Центарот за дизајн и иновации „Јавна соба“ и „KАПКА јувери“ организираат настан кој ќе им се допадне на сите припаднички на понежниот пол. Од 7 до 9 октомври во просториите на „Јавна соба“ ќе се одржи првото издание на Саем за накит и модни додатоци,

Read More

Моменталните египетски гробници послужиле им како инспирација на мексиканските архитекти Хуан Карлос Рамос во дизајнирањето на куќа којапо облик е совршена пирамида. Секој кој има доволно пари може на овој начин за себе да си приушти лична пирамида! Се одликува со гаража, кујна, спална, купатило,

Read More

Француската модна креаторка Соња Рикиел почина во Париз на 87-годишна возраст, соопшти нејзината ќерка Натали. Креаторката, која во модниот свет важеше за „кралица на трикотажи“, починала како последица на долгогодишно боледување од Паркинсоновата болест. Францускиот претседател Франсоа Оланд по повод нејзината смрт соопшти дека Рикијел

Read More

Големото црно-бело лице, кое деновите се појави во третиот виенски округ, на површина од 30.000 квадратни метри, е најголемиот графит во светот. Сликата покрива површина од шест фудбалски терени, а само во првите неколку недели од создавањето австрискиот уметник Голиф минал повеќе од 120 километри.

Read More

„Горење“ и „Фолксваген“ успеаја да дизајнираат ретро фрижидер инспириран од легендарното комби возило VW T1 кое датира од 1950 година и е едно од најпрепознатливите дизајни на возила од минатиот век. Овој несекојдневен модел е изработен во две нијанси: винтиџ-нежно сина и бордо-шампањ. Дизајнираните фрижидери ќе

Read More

Јавна соба и Капка ги отвораат вратите за сите заинтересирани дизајнери од Македонија и регионот да земат учество на првото издание на саемот за накит и модни додатоци ‘НАКИТ 2016’. Настанот, кој ќе се одржи на 7,8 и 9 октомври 2016 во центарот за дизајн и

Read More

Изборот на венчаници барем во ова време во кое живееме е навистина голем, а секоја девојка сонува за идеална, како од соништата. Во огромниот океан од венчаници од илјадници дизајнери во светот, еден фустан се издвојува како екстра популарен. Фустанот „Hollie“ од брендот Grace Loves Lace

Read More

После соработката на пејачката од Барбадос Ријана, со светски популарниот бренд на спортска гардероба „Пума“, во рамките на колекцијата „Fenty Fur Slide“ се појавија фотографии од манекенката Наоми Кембел во новата кампања „Фенти Пума“ за 2016 година. Наоми Кембел неодамна стана заштититно лице на есенската

Read More