Friday, Sep 25, 2020
HomePosts Tagged "банка"

Бобан Смилевски, првообвинетиот за грабежот во НЛБ, во завршните зборови ја призна вината и рече дека парите ги украл бидејќи имал долгови, а тој и семејство живееле под закани, пренесува „Фокус“. – Делото не е од лукративна причина и не е за да се оствари имот

Read More

Денеска вниманието на јавноста беше свртено кон грабежот на Тутунска банка. Вработен во банката си земал близу три милиони евра од трезорот. Секако, денеска тој беше уапсен што е и очекувано. Корисниците на социјалните мрежи, направија иронична паралела која покажува како функционираат органите на прогонот,

Read More

Тешка кражба во Скопје. Ограбен трезорот на НЛБ „Тутунска Банка“ од вработен во истата банка. Денес во 16,58 часот, директорот на трезор на НЛБ „Тутунска Банка“, пријавил дека нивни вработен од трезорот на НЛБ одзел околу 2 милиони франци и 270 илијади евра. Истиот ги

Read More

Влезете во Шани Шингнапур, село во кое на куќите не постојат врати, место каде продавниците се отклучени, а мештаните никогаш не се во опасност. И сето тоа благодарение на легенда стара 300 години. Ова е приказна за селото Шани Шингнапур во индиската држава Махараштра, во

Read More

Банката на Англија предупреди дека референдумот за членство на Британија во Европската унија, идната недела, претставува потенцијално „најголем ризик“ за светските пазари. „Резултатот од референдумот и понатаму е најголема опасност со која се соочуваат британските финансиски пазари, а можеби и глобалните финансиски пазари“, се вели во

Read More

ПС Делчево поднесе кривична пријава против М.А. (57) од Виница, благајник во Стопанска банка Делчево, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“. Во периодот од 01.04.2016 година до 11.04.2016 година, пријавениот, злоупотребувајќи ја службената положба и овластување, без

Read More

Вистинска драма во центарот на Москва. Вооружено лице упадна во банка и држеше шест заложници. Според руските медиуми, заложниците биле четворица клиенти и двајца вработени на банката, а киднаперот упаднал во канцелариите и побарал да му се исплатат пари. Руските специјални сили го блокирале квартот

Read More

Градбата, попозната како „Антигона“ на контравезната градежна компанија „Фи-Ком“, со одлука од Врховниот суд на Македонија падна во рацете на „Еуро Стандард Банка“. Врховниот суд уште во месец октомври го одбил барањето за ревизијата поднесено од 30 измамени граѓани, кои се јавуваат како оштетени во скандалот

Read More

Финансиската институција Голдман Сакс која го создаде инвестицискиот фонд за групацијата на земји во развој БРИКС по речиси 15 години ги прекинува економските активности. Аналитичарот Џим О`Нил кој го создаде акронимот сега вели дека ерата на БРИКС е завршена бидејќи меѓусебните односи на овие земји

Read More

Велосипедист загина на сараевските улици по грабеж на банка. Тројца вооружени и маскирани напаѓачи утрово учествуваа во грабеж на Рајфазен банката во Сараево. Двајца од нив влегле во филијалата и испукале еден куршум во плафонот, по што земале од службеникот одредена сума пари. Потоа со автомобил

Read More