Monday, Apr 24, 2017
HomeФЕР ПЛЕЈБоречки вештини

Освојувачот на медал на Игрите во Рио џудистот од Белгија, Дирк ван Тилт беше нападнат на плажата Копакабана. Тој добил неколку удари во лицето. По освоениот бронзен медал џудистот од Белгија заедно со своите пријатели, биле на Копакабана, кога на еден од неговите пријатели му

Read More

Во Хрватска, поточно во Ријека и Загреб веќе месец дена се одржуваат 3-тите Европски Универзитетски игри - Универзијада во 21 спорт. Македонските каратистки во најтешката дисциплина - екипни борби, успеаја да го освојат бронзениот медал, прв во Македонската карате историја. Медалот го освоија студентките на универзитетот св. Кирил и Методиј - Скопје,

Read More

Македонските каратисти продолжуваат со успешен настап на третите Европски универзитетски игри што се одржуваат во Хрватска. Откако женскиот карате тим кој настапува за Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ од Скопје, во борби го освои бронзениот медал, вчера обезбеди нов медал. Имено, Симона Заборска се пласира во

Read More

Мухамед Али, денес во раните утрински часови, починал во 74-тата година од животот. Али бил еден од најголемите спортисти во историјата, боксерска легенда каква што повеќе нема да се појави. Toj бил префрлен во болница во Феникс на почетокот на седмицата поради респираторни проблеми, пренела агенцијата

Read More

  Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и градоначалникот на Општина Гази Баба, Тони Трајковски во спортската сала во ООУ „Наум Наумовски Борче“, денеска го означија почетокот на најголемиот карате турнир во нашата земја од меѓународен карактер „Гази Баба Опен 2016“. Турнирот се одржува по 10-ти пат

Read More

Светот може да биде лудо место, сите знаеме тоа, предадени на медиумските продавачи масовно купуваме фитнес во сите облици и пакувања. Реално, можеби и нема потреба. Животот е борба! Само затоа што животот е борба не значи дека мора да се уништи секој пат кога ќе влезеш

Read More

Македонската репрезентација во боречки спортови и вештини се врати од Светското првенство кое се одржуваше во Германија со 27 освоени медали. Репрезентацијата беше составена од членови на Академијата за боречки вештини „За нед до“ од Битола. Македонските репрезентативци, во конкуренција од над 1000 натпреварувачи од 65

Read More

Легендарниот каратист и тренер Димче Кичевски вчера почина по долго боледување. Кичевски беше дел од овој спорт цели 48 години. Тој е двократен првак на СФР Југославија, во 1980 станува балкански првак, а неколку месеци подоцна се закитува и со бронзен медал на ЕП во Австрија.

Read More

Боксерот Флојд Мејдведер можеби сега знае која е Ронда Рози, но според неговото најново интервју таа сеуште не е заслужна за да се мери со неговите достигнувања. Во интервјуто за ESPN, на поставеното прашање како се чувствува поради фактот дека ја изгуби престижната награда за категоријата

Read More