Wednesday, Apr 25, 2018
HomePosts Tagged "суд"

Поранешниот премиер Никола Груевски денеска на пладне треба да се пријави на шалтер во Основниот суд Скопје 1. Груевски е обвинет во постапките за „Траекторија” и насилството во општина Центар и со мерките на судот е задолжен секој работен петок да се пријавува во суд дека

Read More

Ново рочиште за предметот на СЈО „Насилство во Центар“ денеска треба да се одржи во Кривичниот суд. Во овој предмет обвинети се 14 лица за поттикнување на насилството што се случи при протестите пред Општина Центар во јуни 2013 година. На претходните рочишта, вина за настаните

Read More

Кривичниот суд во Скопје денеска соопшти дека Советот за оценка на обвинителен акт го одобрил обвинението за случајот „Тендери“, со што ќе има судски процес и овој предмет на Специјалното јавно обвинителство, во кој првообвинета е поранешната министерка за култура, Елизабета Канческа – Милевска. „Предметот по

Read More

о Солун денеска продолжи судењето за екстрадицијата на Горан Грујевски и Никола Бошкоски на кое што како експерт сведочеше и Александар Даштевски, тогашен претседател на Комисијата за заштита од дискриминација. Даштевски пред судот во Солун ја претставил улогата на Специјалното јавно обвинителство во случајот со двајцата

Read More

Одлуките на Апелација со кои се потврдуваат притворите на десетината затворени македонски патриоти се класичен пример за политички прогон преку монтирани судски случаи, реагираат од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ и воедно најавуваат дека денеска во 18 часот, ќе организираат протест пред Министерството за правда, на улицата

Read More

Во Кривичниот суд денеска повторно беше одложено рочиштето за предметот на СЈО „Триста“, во кој обвинет е поранешниот помошник-министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски за злоупотреба на службена должност во врска со јавна набавка на 300 возила. Новото рочиште е закажано за 28 декември. Денеска требаше

Read More
POST TAGS:

Во Судот во Солун денеска треба да биде одржано рочиште за поранешниот началник на Петтата управа во МВР Горан Грујовски и вработениот во УБК Никола Бошковски, по кои македонските власти имаат распишано меѓународни потерници, а грчките власти ги товарат за поседување лажни патни исправи. Грујовски и

Read More

До овој момент во Собранието нема пристигнато барање од Кривичниот суд за одземање на пратеничкиот имунитет на пратениците што се приведени утрово за насилствата во законодавниот дом од 27 април оваа година, изјави за „Мета“, пратеникот Павле Богоевски, претседател на собраниската Комисија за деловнички и

Read More

Докторот Николче Дамчевски, специјалист по гинекологија и акушерство е виновен за случајот во кој водел пациентка како бремена се до терминот за породување кога и соопштил дека воопшто не постои бременост, потврди Второстепениот совет при Судот на честа на Лекарската комора на Македонија. На седницата одржана

Read More

Основниот суд Скопје 1 не ги прифатил како доказ прислушуваните разговори уште во шест случаи на СЈО. Откако неодамна ги отфрли прислушуваните разговори како доказ во предметите „Тендери“, „Топлик“ и „Тортура“, судот деновиве донел одлука да ги отфрли „бомбите“ и од предметите „Титаник“, „Титаник 2“,

Read More