Friday, Apr 28, 2017
HomeРЕФЛЕКТОРФотографија

Грета Цимер Фридман, жената која ја бакна морнарот Џорџ Мендонс на 14 август 1945 година и кога беше направена една од најпознатите фотографии на 20 век, почина на 93 годишна возраст. Нивниот бакнеж, за кој подоцна се дозна дека бил се освен романтичен, беше забележан во

Read More

Фејсбук ја тргна цензурата на историската фотографија од војната во Виетнам, на која се гледа како голо девојче бега од напалм-бомбите. Претходно, социјалната мрежа со своето лого ја покри голотијата, а директорот Марк Зукерберг беше обвинет дека ја злоупотребува моќта на социјалната мрежа и ја

Read More

Силувачот Брок Тарнер минатата недела бил ослободен од затвор за „добро однесување“, само по 3 месеци во затвор. Судијата Арон Перски го осудил на само 6 месеци, иако обвинителите барале казна од 6 години за злосторство кое предвидува максимална затворска казна до 14 години. Студентката Јана

Read More

Натпреварувањето за најдобра фотографија од природата „Wildlife Photographer of the Year“ стигна до самото финале, а останаа само најдобрите кадри кои оваа година ги фотографирале професионалци и аматери ширум светот. Овогодинешното, 52 по ред натпреварување за најдобра фотографија од природата привлекло повеќе од 50.000 фотографии

Read More

Лаура Изумкава од Лос Анџелес создава креативни фотографии со нејзината едногодишна ќеркичка која ја облекува во кул костими инспирирани од поп културата, од филмски хитови како Star Wars или пак најгледаните ТВ серии. Речиси секојдневно на мрежата Инстаграм објавува по нова фотографија од сесиите на Џои

Read More

Фотографијата под назив „Поглед од прозор во Ле Грас“, се смета за најрано зачувана фотографија, а малку недостигало да биде загубена засекогаш. Нејзиниот автор, Жосеф Нисефор Нијепс, бил француски хемичар аматер и пионир на фотографијата. Бидејќи не поседувал талент за цртање, Нијепс одлучил да развие

Read More

Интернет троловите се дното на модерното општество бидејќи успеваат да наметнат сексизам, омраза, предрасуди и нездрава логика. Со тоа се соочи и моделот Ешли Грахам која беше фалена за нејзината самодоберба да позира со „полничка“ фигура. Тогаш доби голем број на лоши коментари дека е

Read More

Со досега необјавени фотографии, кралското семејство го започна славењето на третиот роденден на принцот Џорџ. На Твитер фотографиите ги објавија неговите родители, принцезата Кејт Медилтон и принцот Вилијам. Принцот ќе има роденденска прослава со семејството во домот на Норфолк, каде е собрано семејството Медилтон и нивни

Read More

Ана Дуарте која во јавниот живот е позната како повремена пејачка и модел сега дефинитивно ќе привлече огромно внимание со најновата провокативна фотосесија за списанието Playboy. Таа е сопруга на Рикардињо, еден од најголемите виртуози на футсал натпреварувањето со фантастични игри во изминатиот период. Двајцата

Read More

Хирошима, Јапонија, е родната земја на Шинтаро Охата кој е извонреден сликар и скулптор. Тој своите вештини успеа да ги претопи во едно дело, како сакате наречете го, извонредно е. [caption id="attachment_51525" align="alignleft" width="721"] OLYMPUS DIGITAL CAMERA[/caption] [caption id="attachment_51526" align="alignleft" width="721"] Exif_JPEG_PICTURE[/caption] [caption id="attachment_51529" align="alignleft" width="721"] Exif_JPEG_PICTURE[/caption] [caption id="attachment_51530"

Read More