HomeРЕФЛЕКТОРФотографија

Претстојниот празник кој се однесува на љубовта. Иако во Македонија има многу ставови по повод одбележувањето на Денот на вљубените кои се поделени, но факт е дека се повеќе и повеќе се слави. Во светот со години наназад се одбележа 14 февруари, денот на вљубените. Затоа,

Read More

Објективот на камерата може да направи чудо. Овие фотографии се направени во вистинскиот момент, а на нив кучињата изгледаат како џинови. Погледнете ги фотографиите. Обидете се да направите нешто слично со Вашето милениче, а фотографиите испратете ги до редакцијата на Позитив.мк.

Read More

Супермоделот Адријана Лима ги изненади фановите со објавување на најпровокативната фотографија на Instagram до сега. ✨FLASHING BACK FRIDAY 😜✨ #FBF LOL 💋🦄🦄🦄💋💋💋💋💋💋💋💋 #StevenMeisel @carineroitfeld A photo posted by Adriana Lima (@adrianalima) on Jan 13, 2017 at 12:41pm PST За само неколку часа, доби над 100 илјади лајкови. А

Read More

Студент од Хонконг со помош на популарниот „iPhone 6“ на компанијата „Apple“ направил фотографија која му обезбедила место во финалето на фотографското натпреварување на „National geographic“. Станува збор за овогодинешното натпреварување „National Geographic International Photo Contest 2016“, во кој за првата награда оваа година се

Read More

Синоќа светот можеше да ја погледне најсјајната и најголема Супермесечина во последните 68 години. Овој термин ја означува точката кога Месечината се наоѓа најблиску до Земјата за време на кружењето по својата елипсовидна лунарна орбита, а последен пат на оваа точка се наоѓала во 1948

Read More

На некого му успева еднаш во животот, на некого ниту еднаш. Американскиот фотограф, Мајк Мезеул направи прекрасна фотографија што ги отсликува различните форми на природата. Фотографијата е сликана во Вулканскиот Национален Парк на Големиот Остров на Хаваи, а тоа што ја прави толку уникатна и

Read More

Грета Цимер Фридман, жената која ја бакна морнарот Џорџ Мендонс на 14 август 1945 година и кога беше направена една од најпознатите фотографии на 20 век, почина на 93 годишна возраст. Нивниот бакнеж, за кој подоцна се дозна дека бил се освен романтичен, беше забележан во

Read More

Фејсбук ја тргна цензурата на историската фотографија од војната во Виетнам, на која се гледа како голо девојче бега од напалм-бомбите. Претходно, социјалната мрежа со своето лого ја покри голотијата, а директорот Марк Зукерберг беше обвинет дека ја злоупотребува моќта на социјалната мрежа и ја

Read More

Силувачот Брок Тарнер минатата недела бил ослободен од затвор за „добро однесување“, само по 3 месеци во затвор. Судијата Арон Перски го осудил на само 6 месеци, иако обвинителите барале казна од 6 години за злосторство кое предвидува максимална затворска казна до 14 години. Студентката Јана

Read More
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com