Sunday, Nov 22, 2020
HomeДЕНЕШНАПолитика

На иницијатива и во организација на граѓанското здружение О2 Иницијатива, формирана е интерпартиската парламентарна група, која како цел ќе ја има заштитата на природата и борба против загадувањето и климатските промени. Во парламентарната група се вклучија триесет и девет пратеници од новиот состав во Собранието. Тие припаѓаат

Read More

Ако Зоран Заев го одбрани националниот интерес ќе му честитам, ако направи предавство ќе му се случи народ, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. -Ако Владата постигне решение заштитувајќи го нашиот македонски јазик, не се откаже од македонското малцинство, ги заштити историјата, имињата и жртвата на

Read More

Џеват Исени, човекот чиј статус овоои многу срца бидејќи искрено и недвосмислено даде поддршка за напорите на македонскиот народ да оддолее на притисокот кој го наметна Бугарија со ултиматумот за промена на националниот идентитет, и се заблагодари на јавноста и на медиумите. Исени вели дека е

Read More

Петар Богојевски предводникот на Македонски Концепт излезе со конкретен предлог за решавање на спорот кој Бугарија и го наметна на Северна Македонија во поглед на историјата, идентитетот, јазикот и нацијата. "Правна форма: Македонија и Бугарија ќе потпишат Декларација за појаснување на содржината на Илинденскиот договор од 2017

Read More

Премиерот Заев не губи надеж дека наскоро ќе започнат преговорите за членство во ЕУ и покрај ултиматумот од страна на Бугарија која има право на вето. Заев го истакна телефонскиот разговор со Урсула фон дер Лајен претседателката на Европската Комисија во која било потврдено дека

Read More

По еуфоријата, која ни ја приредија нашите најдобри фудбалери со историскиот пласман на ЕП, наредното лето, Македонија денес се разбуди повторно во реалноста. Стапката на смртност од Ковид-19, e алармантна и нашата земја, се наоѓа во топ 20 земји во светот, со најголема стапка на

Read More

Портпаролката на владејачката СДСМ  преку својот ФБ профил, објави дека е позитивна на Корона вирусот, но и дека нема забележителни симптоми. „Би сакалa да ве информирам дека вечерва добив позитивен резултат за Ковид 19. Немам симптоми и се чувствувам добро, но се тестирав заради сигурност со оглед

Read More

Првиот човек на полицијата, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски е позитивен на ковид-19, објави синоќа тој на неговиот фејсбук профил. “Почитувани, би сакал да ве информирам дека и покрај строгото почитување на мерките коишто ги превземам за моја лична и заштита на луѓето околу мене

Read More

На својот ФБ профил, европратеникот од владејачката ГЕРБ на премиерот Бојко Борисов, Андреј Ковачев напиша: Добър отзив на моята идея в Скопие! Дано имат храбростта за истината! Благодаря на министър Османи! Исторически издържаната формулировка: "Германският нацистки окупатор на Кралство Югославия и временната българска администрация основно съставена от местни македонски българи". Дали

Read More

На 64 годишна возраст почина Амди Бајрам. Неофицијално, причината за смртта е проблеми со срцето. Тој починал на приватна клиника каде се лекувал. Амди Бајрам во април годинава изјави дека му ја ампутирале ногата и дека закрепнува. Од неговата партија Сојуз на Ромите од Македонија (СРМ)

Read More