Sunday, Jun 25, 2017
HomeДЕНЕШНАПолитика

Владата ќе направи сè за навреме да ги отстрани сите забелешки од УЕФА и финалето на Европскиот суперкуп во фудбал да се одржи во Скопје изјави денеска генералниот секретар на Владата Драги Рашковски. - Владата сака да ја промовира Република Македонија во најдобро светло и затоа

Read More

Земјите од Балканот мора да ја почитуваат историјата и да развиваат добрососедство, доколку сакаат да влезат во Европската Унија и во НАТО, заклучија бугарскиот претседател Румен Радев и неговиот грчки колега, Прокопис Павлопулос, на нивната вчерашна средба во Атина. Посетата на Радев на Атина доаѓа во

Read More

Сите отворени прашања мора да ги разгледуваме преку дијалог и надлежните институции да наоѓаат решенија, изјави претседателот Ѓорге Иванов по средбата со српскиот колега, Александар Вучиќ. Тој додаде дека средбата била конструктивна и дека се согласиле отворените прашања да не се политизираат. - Каде настануваат проблемите,

Read More

Огромните пропусти во изградбата на автопатите Кичево-Охрид и Миладиновци - Штип предизвикаа огромни штети врз потребите и интересите на граѓаните и угледот на државата, стои во денешното соопштение на СДСМ. „Брзајќи да ги добијат своите договорени провизии за кои слушна целата јавност, Никола Груевски и неговите

Read More

Намерата на Владата е до крајот на годината Македонија да добие препорака за почеток на преговори со ЕУ, а следната година и датум за почеток на преговорите, изјави премиерот Зоран Заев. Тој ова го кажа на средба со претставници на граѓанските организации и медиумите. Според

Read More

СЈО не води истрага за Бујар Османи и Артан Груби откако по социјалните мрежи се појавија документи со потпис на Катица Јанева во кои се бараат некакви проверки за Османи и Груби од ДУИ, објави МКД.МК. „Ве уверуваме дека тие документи не излегле од ова јавно

Read More

Норвешка го поддржува приемот на Македонија во НАТО и ЕУ и е подготвена да и помогне во тој процес, истакна норвешкиот министер за надворешни работи Борге Бренде по денешната средба во Скопје со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров. Бренде рече дека Норвешка има силно партнерство

Read More

Преговори за колективен договор со синдикатите нема да има додека не се донесе судската одлука за претседател на Сојузот на синдикати на Македонија, кажа министерката за труд и социјална политика Мила Царовска. „Нема да се мешаме во работата на синдикатите, но во моментов ќе бидат одложени

Read More

Состојбата на јужната граница, во контекст на мигрантската криза, е стабилна, а сериозно е намалена и илегалната миграција. Ова го изјави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој заедно со амбасадорот на Словачка во Македонија, Мартин Безак, денеска ги посети словачките полицајци распоредени на македонско-грчката

Read More

Македонија ја има поддршката од Европската унија и ова е време кое треба да го искористи за да испорача во делот на итните реформи со цел до крајот на годината да добиеме безусловна препорака, а во наредната година и датум за почеток на преговорите со

Read More