Saturday, Jul 4, 2020
HomePosts Tagged "опозиција"

Жалaм што опозицијата нема да учествува во дебатата за буџетот и да дава критики и коментари за најважниот документ за државата, одговори министерот за финансии, Драган Тевдовски на новинарско прашање во Министерство за финансии, каде што се одржа седница на Советот за развој на македонскиот

Read More

Комисијата за финансирање и буџет ја прекина денешната седница и го закажа нејзино продолжение за утре во 11 часот. По една недела пауза комисијата денеска продолжи да работи без присуство на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, која засега се уште нема одлучено дали ценосло ќе го напушти Собранието. Претседателката

Read More

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, денеска ги продолжува средбите со координаторите на пратеничките групи во Собранието, по што ќе следува брифинг со претседателот на Собранието Талат Џафери и со амбасадорот на Европската унија Самуел Жбогар. – Би сакал да разговараме за проектот „Жан

Read More

Претседателот на Собранието, Талат Џафери и европратеникот и известувач за Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, кој е во дводневна посета на земјава, на денешната средба разговарале за можноста за отпочнување на дијалог меѓу различните пратенички групи во Собранието, под покривителство во Европскиот парламент. Ваквиот дијалог,

Read More

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл денеска е во Скопје на средби со претставници на парламентарните групи во македонското Собрание. Вајгл, како што најави собраниската прес-служба, ќе се сретне со претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, и со координаторите на пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ Илија

Read More

Eвропската Унија ги поддржува реформските напори во Република Македонија, а тоа јасно ги вклучува и очекувањата од претстојните локални избори, односно нивното фер и ефикасно спроведување, денеска потенцираше портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, за обвинувањата на македонската

Read More

Владата во наредните денови ќе го адресира Законот за употреба на јазиците како важно прашање кое е дел од Рамковниот договор, изјави денеска вицепремиерот Бујар Османи. – Во наредните денови Владата ќе го разгледа и се надеваме брзо ќе го усвои законот за употреба на јазиците,

Read More

Известувачот во сенка на Европскиот парламент за Македонија, словачкиот европратеник Едуард Кукан во разговор со дописникот на МИА од Стразбур, вели дека во ЕП со голем интерес и симпатии се следат активностите на новата Влада, во смисла на иницијативите со кои таа настапува и намерите

Read More

Премиерот Зоран Заев денеска го оцени како лицемерен предлог-законот на ВМРО-ДПМНЕ, јавниот обвинител да се избира по предлог на опозицијата. – Ќе го дефинирам предлогот како мало лицемерие. Ние ветивме дека по втората година, на предлог на опозицијата ќе се избира јавен обвинител. Сега на Македонија

Read More

Новата Влада и опозицијата треба да се фокусираат на имплементацијата и на реформските приоритети и на Договорот од Пржино за да ја вратат Македонија на патот кон Европската Унија, се вели во денешното соопштение на еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, во

Read More