Младинскиот совет на американскатa амбасада во Македонија и Црвениот крст на Град Скопје во соработка со ДМБУЦ „Илија Николовски – Луј“, вечерва организираат хуманитарен концерт „Љубовни ноти“. Концертот ќе започне во 19 часот во салата на Факултетот за музичка уметност. „Со собраните средства, во пресрет на 8-ми

Read More

Музичарите Ринго Стар и Пол Мекартни, двајца членови на легендарните „Битлси“, се сретнаа заедно во студиото во Лос Анџелес, откри познатиот британски тапанар. Ринго Стар на Твитер објави фотографии на која тој и Мекартни се во прегратка и напиша: „Фала ти, пријателе, што дојде да

Read More

Последните двајца живи членови на Битлси, се сретнаа за прв пат по седум години за да снимат нов студиски албум. Пол Макартни и Ринго Стар споделија заедничка фотографија овој викенд кога заедно работеа на новиот албум на Стар. На двајцата ветерани на музиката се приклучи

Read More

Популарниот македонски музички состав „Љубојна“ за прв пат ќе одржи концерт во Белград, на 23 февруари, во 20 часот во „Дом синдиката“. Ќе ја прикажеме нашата современа музичка визија, порачаа од „Љубојна“. Од „Љубојна“ истакнаа дека имале многу гостувања на радио и во телевизии во

Read More

Популарниот актер Вин Дизел на својот официјален Фејсбук профил сподели аудио-снимка од дует со Селена Гомез, во кое ја изведуваат најновата песна на Кајго „It aint me“. Претпознатливиот длабок вокал на славниот актер совршено се вклопува со гласот на прекрасната Селена, а судејќи според фотографиите

Read More

Курт Кобејн, фронтменот на американската рок група „Нирвана“, кој почина на 5 април 1994 година, денес би наполнил 50 години. Неговата музика и после нешто повеќе од 20 години од неговата смрт и понатаму има големо влијание на младите рок генерации. Курт Доналд Кобејн, роден

Read More

Мистериозната дама Лана Дел Реј полека открива како ќе изгледа, односно како ќе звучи нејзиниот нареден албум. Мрачната атмосфера по која оваа пејачка е позната присутна е и во нумерата „Љубов“. „Love“, односно Љубов е прва песна на младата пејачка и авторка после 16-месечната пауза.

Read More

Ед Ширан повторно ги изненади своите фанови објавувајќи ја третата композиција од неговиот нов албум „Divide” по повод неговиот роденден. После огромниот успех на „Shape of you“ и „Castle on the hill“, младиот Британец повторно освојува со една прекрасна, емотивна балада која ќе предизвика топлина во

Read More

Во американската сојузна држава Арканзас на есен ќе биде одржан првиот фестивал во чест на славниот Џони Кеш, во градчето каде кантри музичарот како мал работел на полиња со памук. Локалните медиуми пренесоа дека фестивалот во траење од 19 до 21 октомври, ќе биде одржан

Read More

На американскиот бенд и хард рок легендите, „Guns N' Roses“, обожавателите неможеле да им простат поради тоа што за време на концертот го замениле нивниот град со ривалскиот Сиднеј. Пред почетокот на концертот пред 70.000 обожаватели во Мелбурн, долгогодишниот техничар и најавувач Макбоб направил грешка.

Read More
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com