Славниот британски готвач Џејми Оливер најави дека ќе затвори повеќе ресторани од својот синџир „Џејмис италијан“ (Jamie's Itajian) во Велика Британија. Како главна причина тој ја наведува одлуката на Велика Британија да истапи од ЕУ, што доведе до поскапување на состојките за италијанските јадења што

Read More

Куркумата е зачин исклучително популарен во Индија, каде се додава во многу јадења, и тоа не само поради специфичниот вкус, туку и поради низа здравствени предности. Освен како додаток во исхраната, куркумата има низа предности за нашиот организам, а на право место е нејзиното антивоспалително дество. Напивката

Read More

Есента е период на тиквите. Сите оние кои ја обожаваат, не треба да го пропуштат овој вкусен десерт. Потребни состојки: 220 грама брашно, 200 грама пире од тиква, 350 мл млеко, 1 јајце, 3 лажици шеќер, 1 ванилин шеќер, 2 лажици лимонов сок и малку рендана кора

Read More

Денес е светски ден на готвачите, а токму по таа прилика се огласи и Марк Де Јонг кој преку својот „Фејсбук“ профил ја искористи можноста да и го честита овој ден на сите готвачи ширум светот. Со фотографијата којаможе да ја видите подолу Марк Де

Read More

Дваесет македонски производители од денеска до 26 септември учествуваат на најголемиот меѓународен саем за храна Тера Мадре Салоне дел Густо 2016 во Торино, Италија. На настанот присуствуваат 5.000 претставници од 160 земји, над 800 изложувачи, 300 президиуми на Слоу Фуд и 500 заедници за храна на

Read More

Брзо и вкусно, идеално за подготовка кога сте во брзање или кога не сакате да се задржувате во кујна подолго време Потребни состојки: * 6 пилешки копани * 125 гр. шампињони * 230 мл. супа * 100 мл. суво бело вино * 80 мл. павлака * 2 лажици сенф * 30 гр. путер *

Read More

Освежителен, летен десерт за чија подготовка ќе ви требаат околу 30-тина минути. Одличен во комбинација со кафе или чај. Потребни состојки: * 1 готово лиснато тесто * 3 големи праски * 1 јајце * Шеќер во прав * 1 лажица лимонов сок Начин на подготовка: Загрејте ја рерната на 220 степени. Исечкајте ги

Read More

Дајте му посебен вкус на вашиот омилен будилник, утринското турско кафе, и додајте кардамом Потребни состојки: * 230 милилитри вода * 1 лажица турско кафе * 1/8 лажица кардамом * Шеќер (по избор) Начин на подготовка: Сипете ја водата и шеќерот во ѓезве и почекајте да зовријат, па тргнете ги од оган

Read More

Ова видео ќе ви покаже како да направите интересни чоколадни чинии со шарени трошки во кои можете да го послужите сладоледот на сосема нов и поинтересен начин. Сигурни сме дека вашите гости  ќе бидат воодушевени, не само од вкусот туку и од изгледот на вашиот десерт. Состојки: 4

Read More

Бројни стручни лица во областа на здравјето и нутриционизмот сметаат дека тајната на успехот во слабеењето е во малите нешта- ситници со помош на кои со текот на времето се усвојуваат здрави навики, а истовремено да не се создаваат фрустрации поради преголемите откажувања во исхраната.

Read More
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com