Friday, Jul 31, 2020
HomePosts Tagged "граѓани" (Page 4)

„Татковината ја убивте додека знамето го љубевте“ е пораката која демонстрантите ја упатија движејќи се накај Собранието. Граѓаните стануваат се поорганизирани, а денеска се појавија граѓани со црвени панделки врзани на рацете. Тие стојат помеѓу демонстрантите и полицијата. На прашањето на Позитив.мк зошто носат црвени

Read More

Како дел од протестот кој моментално се одржува се бројните транспаренти на кои осамнаа пораки за огромните суми на пари кои се потрошени за спомениците кои се дел од владиниот проект „Скопје 2014“.  „Гемиџии“ - 1.200.000 евра,  „Фасада на Владата на Р.М.“- 15.000.000 евра се

Read More

Граѓанскиот протест поттикнат од здружението „Протестирам“ на кој се приклучија бројни организации како Пленумот, но и стотина активни граѓани се собраа пред канцеларијата на Специјалното јавно обвинителство. Тука пристигнуваат и повеќе членови на СДСМ меѓу кои активни и поранешни функционери, но се уште не станува

Read More

Во новиот извештај на американскиот Стејт департмент се обвинува македонската влада за неуспех целосно да го почитува „владеењето на правото“, при што се наведува високо ниво на корупција, протекција и селективни судски постапки. До објавувањето на извештајот за човековите права во светот дојде ден откако

Read More

Демонстрантите од протестот пред народната канцеларија на Ѓорги Иванов почнаа да се движат по улицата Димитрија Чуповски каде беше поставен голем кордон составен од полициски сили. Специјалните единици мораа да се повлечат штом видоа дека демонстрантите тргнаа кон нив, па наместо да го блокираат приодот кон

Read More

Демонстрантите својот главен протест ќе го одржат пред Владата на РМ откако револтирано реагираа пред канцелариите на Иванов на Рекорд и пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Се скандира: Оставка! Доле влада! Затвор за лопови! Револтираните граѓани маваа и со јајца кон објектот на владата кој исто

Read More

Според анализите на НБРМ, сè поголем број на граѓани во Република Македонија се соочуваат со блокирање на своите сметки од страна на банките. Податоците на Народната банка укажуваат дека вкупната бројка на блокирани сметки за февруари 2016 година изнесува 112,502 за сметки на физички и

Read More

Неколку стотици граѓани, со тоалетна хартија го обвија Уставниот суд. Со паролите „Нема правда, нема мир“ скандираа „Оставки“. Демонстрантите бараат оставки од петте уставните судии кои ја изгласаа иницијативата со која се разгледува можноста за зголемување на ингеренциите на претседателот со кои ќе може да

Read More

Управата за јавни приходи која е во фаза на прием на повеќе видови на задолжителни даночни пријави за физички и правни лица ги засилува своите активности за да се запазат сите законски рокови и граѓаните да се информираат за нивните обврски. Затоа од УЈП повикуваат

Read More

Граѓани протестираа против урбанистичките планови за Тафталиџе и Карпош 3. Под мотото „Да го спасиме Карпош. Излези и спротивстави се на дебармаализацијата на Карпош“ група граѓани во 12 часот се собраа на раскрсницата кај „Сити мол“ и го блокираа булеварот „Партизански одреди“. Според нив протестот е

Read More