Изгледа истражувањата на Facebook покажуваат дека корисниците се’ почесто ги користат своите камери како замена за обично пишување на текст, затоа што со најновата верзија од Messenger, токму камерата е ставена напред во центарот на вниманието на апликацијата. Како главна новина е новата верзија од камерата

Read More

Копчињата на врвот на вашата тастатура од F1 до F12 не постојат за да ја собираат прашината на вашата тастатура. Тоа се "кратенки" на различни функции кои можат да ви бидат многу корисни за вас. F1       Отвора "прозорец за помош" за речиси секоја програма. F2 

Read More

Фејсбук најави воведување на нови функции за борба против ширењето на дезинформации. Овие нови функции корисниците ќе и им овозможват сами да означат кои информации ги сметаат за лажни. Оваа социјална мрежа минатиот месец беше критикуван дека се преку оваа социјална мрежа биле пласирани лажни

Read More

Јаху соопшти дека бил откриен уште еден масивен сајбер напад во кој биле опфатени податоци од над милијарда кориснички сметки. Нападот се случил во 2013 година и според Јаху, бил најголем досега, со оглед на тоа што бројот на погодените сметки е за два пати

Read More

Една најпопуларните социјални мрежи во светот сигурно е Твитерот, преку кој милиони луѓе комуницираат меѓу себе. Хаштагот е најпрепознатлив начин за комуникација во мрежата и преку нив многу луѓе лесно и брзо наоѓаат информации за темите кои им се потребни. Затоа за темите кои биле

Read More

Според истражувачите од компанијата Check Point, еден вид ransomware, познат под името Locky, злоупотребува одредени неправилности кои се пројавуваат во начинот на кој друштвените мрежи како Facebook и LinkedIn управуваат со фотографиите. Ransomware е сериозна закана за секој интернет корисник, во моментов јавниот превоз во

Read More

Xiaomi е еден од најпознатите производители на смартфони во светот. Меѓутоа оваа компанија досега нема учествувано на можеби најголемиот саем за мобилни телефони и технологија, CES – Consumer Electronics Show. Како и секоја година, CES се одржува на почетокот од годината, а своето учество за 2017

Read More
POST TAGS:

Популарниот сервис за гледање филмови и ТВ серии, Netflix, веќе подолго време дозволува претплата на видео материјали во 4К резолуција, но таквото нешто беше можно само на соодветни паметни телевизори, како и 4К направи за стримување. Оние кои гледаа преку паметна направа или компјутер беа

Read More

Таканаречениот лажен „Google“ го откри тимот на интернет порталот „Thenextweb.com“ кој забележал чуден трафик на нивниот аналитикс. Разликата меѓу обичниот „Google“ и лажниот е во првата буква на домејнот. Домејнот на вистинскиот „Google“ е „google.com“, а на лажниот „ɢoogle.com“, ова што наликува на буквата G e

Read More

Доколку сакате да се заштитите себе и своите блиски, воздржете се од објавување фотографии со следниве содржини: Број на билет, инстаграм полн со фотографии од летовите на корисниците. Избегнувајте го ова, зашто преку шифрата за резервација, измамниците можат многу лесно да дојдат до вашиот број на

Read More
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com