Saturday, Sep 26, 2020
HomePosts Tagged "долг"

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ја повика Владата итно, во најкус можен рок, да обезбеди пари за намирување на долгот што Македонската „радио-телевизија“ (МРТ) го има кон Европската радиодифузна унија (ЕБУ), кој изнесува околу половина милион евра. Програмскиот совет на МРТ на вчерашната седница донесе

Read More

Долгот на државните инстутиции заклучно со 31 мај годинава изнесува 363 милиони евра, информираше денеска министерот за финансии, Драган Тевдовски. Тој додаде дека прегледот на неплатените обврски е изработен врз основа на податоци кои буџетските корисници, фондови, јавни претпријатија и општини ги доставиле до Министерството и

Read More

По барање на граѓаните на Град Скопје се обновува одлуката за ослободување од камата на сите корисници на услугите на ЈП Водовод и канализација – Скопје, кои имаат заостанат долг за вода (тужен и редовен дел) да го платат без пресметана камата за задоцнето плаќање,

Read More

Георгиевска Ж. родена 1974 година, пријавила дека вчера попладне, во дворот на нејзината куќа на улица Првомајска, дошле лицата П. Б. викан Хуго, брат му П. Т. и уште едно лице викано Пајтар кој се преставувал како инспектор, и со образложение дека лице близок пријател

Read More

Извршителка во Штип се обидела преку измама да изнуди пари. Кривична пријава е поднесена против извршителката од Штип која ставила на продажба недвижен имот со вредност од околу 106 илјади евра, а вредноста на извршувањето иснесувало околу 40 илјади евра. Извршителката е осомничена дека го

Read More

Албанската полиција објави денеска дека Египќанец кој тврди дека албански бизнисмен му е должен 70.000 евра, киднапирал брод на бизнисменот заедно со двајца членови на екипаж. Полицијата денеска објави дека Абдел Мохамед Салам, (30) го напуштил албанскиот пристаниен град Драч со украден брод на кој биле

Read More

Продолжува праксата на државата да се задолжува за да може да ги отплати долговите. Државата денеска се задолжува со 59,2 милиони евра од домашните кредитори преку аукции на шестмесечни и 12 месечни записи, но и на една 10 годишна обврзница. Утре, треба да се вратат 59,3

Read More

Министрите за финансии од еврозоната рано утрово постигнаа договор што на Грција ќе и дозволи пристап до нова транша од спасувачката финансиска помош. Деталите за договорот, до кој се дојде по 11-часовни тензични преговори во Брисел, не беа веднаш соопштени, но тој во себе го вклучи

Read More

Првиот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ ги тужи властите на сојузната држава Рио де Женеиро поради долг, пренесуваат бразилските медиуми. Ѓоковиќ во 2012 година со Густав Кертен одигра ревијален натпревар и според договорот на српскиот тенисер требаше да му бидат исплатени 1,1 милион долари, до

Read More

Дури откако и официјално „Керфур“ го испразни хипермаркетот во Скопје Сити мол доаѓа реакција од Владата чии претставници најавија дека во рамките на надлежните служби ќе се превземат мерки. Долго време се претпоставуваше дека „Керфур“ нема да опстои, а повеќе компании поднеле поплаки до стопанските комори

Read More