Sunday, Jun 7, 2020
HomePosts Tagged "Дебар"

Денеска во 11.45 часот, бил регистриран земјотрес во дебарското епицентрално подрачје, со магнитуда од 3,4 степени според Рихтерова скала. „Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денеска во 11 часот и 45 минути регистрира земјотрес со Рихтерова магнитуда од 3,4 степени, кој потекнува од дебарското епицентрално

Read More

Градоначалникот на Дебар Ружди Лата за ТВ АРТ даде контроверзна изјава дека Албанците од Македонија својата иднина ја гледаат во заеднички пат со Тирана. - Единствена надеж за иднината на Дебар е патот на Арбер, ама не заборавајте кога ќе се изгади патот на Арбер, ние

Read More

Во Општина Дебар со околу 20.000 жители има само еден гинеколог, а ситуацијата е уште поалармантна затоа што дебарското гинеколошко одделение каде работи овој гинеколог, ги покрива и двете соседни општини Река и Центар Жупа. Поради тоа, многу често дебарки за породување се препраќаат во Струга,

Read More

Во пожарот кој беснееше вчера попладне во месноста В’ко во атарот на селото Драмче во Делчево, изгореа 40 хектари млада борова шума. Од Територијалната противпожарна единица Делчево денеска информираат дека пожарот кој бил пријавен вчера по 14 часот бил локализиран по полноќ, а во гаснењето учествувале

Read More

Во тешка сообраќајна несреќа која се случила вчера попладне повредена е една жена и нејзините 8 годишни близнаци при судир на автомобил „пежо 306“ со скопски регистерски таблици и товарно возило влекач „даф“ со дебарски таблици. Несреќата се случила близина на регионалниот пат Маврови Анови-Дебар, во

Read More

Продолжуваат казните поради бучава на кафулињата во општината Центар. Како што велат од општината со која раководи Жерновски, по бројните пријави на граѓаните за надминување на дозволената граница на гласност ма музиката, Општината постапила во поголемиот број пријави каде бил утврден прекршок. „Општина Центар, по барање

Read More

Жител на дебар со богато криминално досие е осомничен дека со месеци ја силовал својата 14 годишна ќерка, соопштуваат од МВР. 48 годишниот монструм, против кого е поднесена кривична пријава за родосквернавење, бил пренесен на распит во Основниот суд во Гостивар, каде што му бил доделен

Read More

Вчера дошло до одрон на карпи на патниот правец Маврови Анови-Дебар, поточно кај манастирот Свети Јован Бигорски со што сообраќајот е прилично отежнат и има пренасочување на бензиската пумпа која се наоѓа во близина. Се додека патот целосно не биде расчистен се препорачува внимателно возење.

Read More

Албанците од пограничните премини пазарат во Дебар. Од почетокот на овој месец забележана е историски рекордна бројка на лица кои ја преминале границата на преминот „Блато“. Од Граничната полиција - Запад информираат дека во обични денови границата ја минуваат по над 1.500 патници, додека во

Read More

Во рамките на хуманитарниот карван по повод месецот на постот Рамазан, хуманитарната организација „Хилал“, која делува при Исламската верска заедница во Македонија, престојуваше и во Дебар. Претседателот на оваа организација ефенди Мустафа Даути во придружба на дебарскиот муфтија ефенди Рамазан Хаса во Дебар додели 250

Read More