HomeАЈНШТАЈНИЈА

Астронаутот Јуџин Сернан, последниот човек кој одеше по Месечината, почина на 83-годишна возраст, соопшти НАСА. Јуџин Сернан, со мисијата „Аполо 17“ слета на месечината во декември 1972 година, пренесува Ројтерс. Сернан бил 12 човек кој одеше по Месечината и единствен кој два пати одеше по

Read More

Во руралниот дел на Кина снимено е мистериозно суштество, кое очевидците го опишуваат како мешавина на коњ и елен. Необичното животно е забележано кај езерото Еби во близина на кинеската граница со Казахстан. Лондонски „Дејли Мирор“ објави дека ова не е прв случај да биде видено

Read More

За нешто повеќе од месец и пол, покрај планетата Земја ќе мине објектот "2016 WF9". НАСА не е сосема сигурна за каков објект станува збор. Карактеристиките на овој мистериозен објект се толку необични што дури ни НАСА не можела со сигурност да одреди што е. Објектот

Read More

Кинеските археолози пронајдоа меч за кој се верува дека е стар повеќе од 2.300 години. Исклучителниот артефакт е најден во горбница во Синјанг, во централната кинеска провинција Хенан. Се смета дека мечот потекнува од времето на Завојуваните држави, т.е. од периодот од 250 години (од 475

Read More

После 15 години работа на развојот на летечкиот автомобил, израелската компанија „Урбан аеронаутикс“ верува дека нејзиното беспилотно летало, тешко еден и пол тон, ќе се најде на пазарот до 2020 година. Летечкиот автомобил „корморан“ може да превезува до 500 килограми и да достигне брзина до

Read More

Интезивното листање на објави на Фејсбук од вашите контакти, особено за време на празничната сезона може да допринесе за поголемо чуство на депресивност и очај, предупредуваат психолозите. Студијата на Универзитетот од Копенхаген сугерира дека прекумерно прегледување социјални мрежи може кај луѓето да создаде чувство на завист.

Read More

Во еден од пет напади, американските воени авиони користеле осиромашен ураниум, а половина од 500.000 напади во кои тој бил употребуван биле бомби, покажува статистиката на Пентагон. Во мај 1999 година, ОН го сокриле целосно од јавноста шокантниот извештај на шефот на првата мисија на УНЕП

Read More

Од антички гробови до чуда на модерната архитектура ви ги претставуваме 5-те најпознати пирамиди. Кеопсовата пирамида или како што некој ја нарекуваат пирамидата на Куфу, таа е најстара и најголема од трите пирамиди који се наоѓаат во Гиза. Кеопсовата пирамида е и единственото сочувано светско чудо

Read More

Тим на руски истражувачи во Адигеја, во јужниот дел на Русија, пронајдоа нацистички ковчег кој припаѓал на тајното окултустичко друштво Анеребе во кој биле сместени мистериозни черепи кои вооопшто не наликуваат дека се човечки. Станува збор за черепи без вилици, челни коски и заден дел. Остатоците

Read More

Колкави среќници треба да бидете за да начекате ваква глетка? Сите им завидуваат на авантуристите кои ја начекаа големата миграција на ражите. Овие риби два пати годишно мигрираат во потопли води во заливот на Мексико, а кога тоа се случува океанот изгледа како да е

Read More
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com