HomeДЕНЕШНА

Германската влада денеска усвои пакет мерки со кои треба да го забрза и поедностави процесот на протерување на одбиените баратели на азил и да се олесни процесот на утврдување на статусот на мигрантите, јави дописникот на МИА од Берлин. Според одобрените мерки, германските власти во иднина

Read More

Словенечки владин функционер доби отказ бидејќи не одговорил на новинарски прашања што му биле поставени во интервју. Словенечката влада го отпуштила шефот на секторот за обновлива енергија, Тилен Смолникар, еден ден по засрамувачкото интервју со новинарката Леа Мајцен, во кое се гледа дека тој нема

Read More

ДУИ повторно ќе не остави во неизвесност. Централното претседателство ќе биде маратонска дебата - најави Османи. „Вечерва почнуваме со маратонската дебата бидејќи се работи за обемен закон и обемни други прашања“, најави портпаролот на ДУИ Бујар Османи. Тој ова го кажа пред седиштето на партијата

Read More

СДСМ и ДУИ сакаат да направат дефакторизација на македонскиот народ. Она што сега се случува покажува дека СДСМ е цврсто влезена во намера да ја редефинира Македонија, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски за преговорите за формирање нова влада. Додава дека ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ ќе

Read More

Лажен аларм за терористички напад денеска беше прогласен во училиште во градот Менден, во близина на Дортмунд, во германската покраина Северна Рајна Вестфалија, поради што во училишната зграда беа испратени припадници на специјални полициски сили, јави дописникот на МИА од Берлин. Полицијата добила дојава дека вооружен

Read More

Од СЈО најавуваат повеќе жалби до Советот за утврдување на факти, но и кривична пријава против судијката Татјана Михајлова за фалсификување на записикот. Досега ги игнориравме, но веќе е време јавноста да знае дека судиите не може да се кријат зад нивните функции, повикувајќи се

Read More

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети за денеска во 17.30 часот го свика Централното претседателство на партијата на кое ќе се расправа за текот на преговорите со СДСМ. За само неколку минути се очекува да започне најажниот состанок на партијата на кој се очекува конечна одлука

Read More

Најмалку 225 лица биле евакуирани со чамци од Сан Хосе откако третиот град по величина во американската држава Калифорнија го погодиле поплави, пренесуваат тамошните медиуми. Градските функционери вчера издале наредби или совети за евакуација на жителите од повеќе од 1.000 домови. Евакуација била наредена

Read More

Новинарите од најголемата медиумска издавачка куќа во Македонија, МПМ, веќе шести ден штрајкуваат поради неисплатени плати и хонорари Менаџментот на куќата и понатаму одбива секаков разговор со претставниците на новинарите, со новинарскиот синдикат, но и со јавноста. Штрајкот е поддржан од ССНМ, а во него учествуваат

Read More

еексплодирана граната од Првата светска војна била пронајдена вчера во нива во околината на Прилеп. Како што информираат од МВР, прилепчанецот Р.Д вчера околу 11 часот пријавил во полициската станица во Прилеп дека, додека работел земјоделски работи во својата нива ја пронашол гранатата. Веднаш била

Read More
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com