Геолози востановија дека ноовооткриеното копно што се наоѓа во Тихиот Океан, во близина на Австралија, може да се нарече континент и го именуваа како Зеландија, јави „Дејли Мејл“. Единаесет геолози од Нов Зеланд, Нова Каледонија и Австралија во својот научен труд насловен како „Зеландија: Скриениот

Read More

Неколку стотици граѓани на Нов Зеланд учествуваа во акцијата за спасување на китовите кои се насука на брегот Фервел Сплит на Јужниот остров. Фотографиите и видеата со жалење беа споделени на социјалните мрежи.

Read More

Во руралниот дел на Кина снимено е мистериозно суштество, кое очевидците го опишуваат како мешавина на коњ и елен. Необичното животно е забележано кај езерото Еби во близина на кинеската граница со Казахстан. Лондонски „Дејли Мирор“ објави дека ова не е прв случај да биде видено

Read More

Колкави среќници треба да бидете за да начекате ваква глетка? Сите им завидуваат на авантуристите кои ја начекаа големата миграција на ражите. Овие риби два пати годишно мигрираат во потопли води во заливот на Мексико, а кога тоа се случува океанот изгледа како да е

Read More

Данска ги има најсреќните работници во светот, покажа истражувањето на фирмата за брендирање Universum. Глобалниот индекс за среќа на работниците заклучи дека во Данска работниците се најзадоволни, а следат Норвешка, Костарика, Шведска и Австрија. Истражувањето опфати повеќе од 200.000 млади професионалци на 57 пазари за да

Read More

На арктичкиот архипелаг Свалбард оваа година измерена е екстремна температура, поради која на крајот на оваа година просечната температура би можела да биде над нула степени Целзиусови, прв пат откако се вршат мерења. Кетил Исаксен од Норвешкиот метеоролошки институт изјави денеска дека се очекува просечната температура

Read More

Се додека постојат арсенали на нуклеарно оружје, постои и можноста тоа да биде искористесно. Во денешниот свет се зголемуваат тензиите меѓу нуклеарните сили, а можноста за нуклеарна војна се враќа на нивото какво што беше за време на Студената војна. Нуклеарната војна сепак не мора

Read More

Овој експеримент е уште еден во низата кој ни покажува дека човечноста полека, но сигурно исчеснува од луѓето. Можеби навистина дојде време да размислиме во што сме се претвориле. На видеото, еден помлад човек кој е „тешко повреден“ барал помош на улица, но она што е

Read More

Канадската морнарица ги проверува информациите дека крај пацифичкото крајбрежје на земјата можеби е пронајден нуклеарната бомба којашто исчезнала во 1950 година. Канадските медиуми претходно пишуваа дека во областа на архипелагот Хајда-Гуаи нуркачот Шон Смиричински пронашол некој објект, кој прво го сметал за неидентификуван летачки објект (НЛО).

Read More

Природата постојано ни воочува дека сериозно се нарушени климатските услови на Земјата. Глобалното затоплување, но и штетата која ја прават луѓето со забрзаната индустријализација се причина за појава на климатски феномени низ светот. Сега во Сибир се појавија џиновски снежни топки. Жителите на селцето Најда

Read More
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com