Sunday, Mar 26, 2023
HomePosts Tagged "Струја"

Министерството за економија како предлагач на законот за енергетика, ја информира јавноста дека со новото законско решение нема да се укине евтината тарифа на струјата, туку таа е гарантирана како минимум услов во процесот на либерализација на пазарот на електрична енергија. Од министерството исто така велат

Read More

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска беше повикан во Специјалното јавно обвинителство за финансиска истрага за земање провизија, што ја отворило СЈО за случај поврзан со електрична енергија, соопшти специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, во изјава за медиумите пред седиштето на СЈО. Таа, одговарајќи на новинарски

Read More

ЕЛЕМ денеска ќе распише повик, а на 10 октомври ќе биде одржана аукција за купување на 29,7 гигават-часови електрична енергија. „Електричната енергија што е планирана да се купи во октомври е наменета за ноември, кога ќе биде зголемена побарувачката поради грејната сезона. Производството на ЕЛЕМ во

Read More

Компанијата „Енерџи деливери солушн“ (ЕДС) побара спогодбено раскинување на договорот со МЕПСО за испорака на електрична енергија за покривање на загубите во електропреносниот систем на Македонија потпишан во декември 2016 година. Во барањето доставено од компанијата до МЕПСО, стои дека причина за барањето е избегнување на

Read More

Ситуацијата со производството на електирична енергија во Македонија е катастрофална и оваа година земјава ќе произведе најмалку струја од кога и да било досега, изјави Драган Миновски, генерален директор на АД „Електрани на Македонија“ (ЕЛЕМ). За ваквата состојба тој ги обвини претходните раководства на компанијата, кои,

Read More

Владата на Република Македонија на својата 23-та седница дискутираше и донесе одлуки за 51 точка од дневниот ред, соопшти владината прес-служба. Премиерот и министрите го разгледале годишниот извештај за работата на Регулаторната комисија за енергетика за 2016 година. Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев истакнал дека

Read More

На својата 16. седница, Владата вчера усвоила информација во врска со воведување евтина дневна тарифа на електрична енергија за домаќинствата, што беше едно од предизборните ветувања на СДСМ. Следниот чекор ќе биде подготвување владина препорака до Регулаторната комисија за енергетика веднаш да одржи работен состанок со

Read More

Студентскиот дом „Гоце Делчев“ синоќа остана без струја поради неплатени сметки, по што студентите реагираа до Министерството за образование и наука и до Владата. „Успеавме да воспоставиме контакт со компанијата за повторно да се приклучи студентскиот дом на електрично напојување и за да може активностите да

Read More

По долго време на претпоставки и шпекулации се позвесно е дека цената на струјата нема да се менува, барем ако од тоа зависат само одлуките на државната компанија ЕЛЕМ. Ти веќе и го доставила извештајот со вкупните расходи на Регулаторната Комисија во кој не е

Read More

Државната компанија за производство на струја ЕЛЕМ, успеа да ја покрие финансиската дупка од јануари кога увезе екстремно скапа струја за 5,6 милиони евра, јавува „Алсат-М“. Увозот се должеше на ладното време и на дефектите во РЕК Битола. Од компанијата велат дека оваа загубата ја

Read More