Tuesday, Jul 7, 2020
HomePosts Tagged "општина"

„Врз основа на допрен глас дека од просториите на општина Карпош се изнесува документација на општината, од страна на полициски службеници од СВР Скопје е излезено на лице место, при што е констатирано дека во моментот на проверката не се изнесува никаква документација. Од извршениот

Read More

Жителите на Дојран на референдум ќе се изјаснуваат дали се за отварање рудници или не во југо- источниот дел на државата. Советот на ова општина донесе одлука на 18 јуни дојранчани сами да одлучат дали се за или против отварање на рудниците Казандол и Башибос. Одлуката

Read More

Фрлена бомба утрово околу 5:30 фрлил бомба во општинската зграда во Зрењани. Српската полиција го уапси 29 годишниот Б.К. кој е осомничен дека ја фрлил бомбата. Полицијата соопшти дека нема настрадани бидеји било премногу рано и немало никој на улиците. Наненсена е помала материјална штета.

Read More

Советот на Општина Аеродром го усвои планот за кој советниците од опозицијата предупредуваа дека ќе предизвика еколошка катастрофа оти предвидува уништување на зелени површини кај Мајчин дом и покрај Вардар, а на местото на сегашни градби превидува паркинзи. Советниците го изгласаа планот и покрај протестот

Read More

Советничка од ВМРО-ДПМНЕ и член на Комисијата за финансии и буџет, Соња Карапашоска, при неодамнешната расправа во Советот на Општина Битола рече дека парите наменети за битолското културно лето „Битфест“, кое летово не започна ќе бидат пренаменети за санација на обоените фасади и споменици од

Read More

Продолжуваат казните поради бучава на кафулињата во општината Центар. Како што велат од општината со која раководи Жерновски, по бројните пријави на граѓаните за надминување на дозволената граница на гласност ма музиката, Општината постапила во поголемиот број пријави каде бил утврден прекршок. „Општина Центар, по барање

Read More

Жителите од скопска Кисела Вода собраа точно 4.240 килограми електронски и електричен отпад. Изминатите 30 дена граѓаните од сите урбани заедници од домовите ги изнесоа старите и неупотребливи електрични апарати, компјутери и компјутерска опрема, телевизори, видеорекордери, музички системи. Организатори на акцијата за собирање електронски и електричен

Read More

Центарскиот Градоначалник, Жерновски, во текот на вчерашниот дел остварил средба со заменик-градоначалникот на Париз, Кристоф Најдовски, инаку французин со македонско потекло, во француската престолнина. Теми на разговор биле актуелните проблеми кои ги имаат граѓаните на Париз и Скопје, особено во сферата на заштитата на природната околина.

Read More

Повеќе од 20 години секој дожд во охридската населба Беј – Бунар е страв за повеќе од 1000 жители остануваат заглавени во кал. Патот долг околу 500 метри, единствен од нивните домови до главната улица, е полн со дупки кои собираат големи количини вода. Како

Read More

На денешната прес конференција во о.Центар од име на советничката група на СДСМ беше најавено дека: „Советниците на СДСМ во Советот на Општина Центар поднесуваат тужба до Управниот суд на РМ, поради мешањето на Никола Груевски во ингеренциите на Општината“, најави денеска Билјана Чурилова, советник на СДСМ

Read More