Saturday, Jun 27, 2020
HomePosts Tagged "политика"

Кандидатот за градоначалник на Гостивар од редовите на ДУИ, Невзат Бејта, по завршувањето на вториот круг од локалните избори најави дека се повлекува од политиката на неопределено време и уште еднаш му ја честита победата на неговиот противкандидат Арбен Таравари. „Јас сум демократ и ја почитувам

Read More

Деактивирана е бомба, поставена во село Ижиште на задната врата на куќата на таткото на фронтменот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски. Полицијата ги испитува мотивите и нема сознанија. Милошовски тврди дека е политика! Ова го соопшти самиот тој во својот Фејсбук профил и на Твитер. Според неговите

Read More

Фудбалерот на Франција, Зинедин Зидан ги следи политичките збиднувања во неговата татковина и јавно апелираше на вториот круг од претседателските избори закажан за 7 мај, народот да не гласа за претседателскиот кандидат на десницата, Мари Ле Пен. По ова, Ле Пен експресно му одговори на спортистот: „Зидан може да дели

Read More

Дроновите станаа политички алатки пар екселанс во Македонија и на Балканот, пишува „Мета“. Првиот случај на користење дрон во политички цели беше регистриран на средината на октомвври 2014 година на мечот меѓу репрезентациите на Србија и на Албанија во Белград, кога среде натпревар, на стадинот

Read More

Поранешниот британски премиер, Дејвид Камерон вчера изјави дека се повлекува од местото пратеник во парламентот и ја завршува политичката кариера по поразот на 23-ти јуни, кога британските избирачи гласаа за излегување на земјата од Европската унија и покрај неговата кампања за останување. Сега 49-годишниот Дејвид Камерон

Read More

Ќерките на американскиот претседател Обама осум години успешно избегнуваа било какви скандали и важеа за примерни деца на еден моќен политичар, но штом Малија наврши 18 години таблоидите повеќе не ја „штедат“ и сакаат да ја уловат во незгодни ситуации. Овој пат е снимена на

Read More

Поранешниот хрватски претседател Стипе Месиќ се враќа на политичката сцена во Хрватска и тоа како кандидат за пратеник на претстојните предвремени парламентарни избори закажани за 11 септември. Како што објавија денеска хрватските медиуми, Месиќ ќе се најде на листата на кандидати за пратеници на Народната

Read More

Неколку десетици земјоделци од Општина Петровец го блокираа сообраќајот во 10 часот утрово. Како што велат тие се назадоволни од распределбата на земјоделското земјиште во општината. Велат дека наместо кај вистинските земјоделци земјиштето завршило во фирми блиски до власта. Дел од агроекспертите и земјоделците повикувајќи се

Read More

Косовската претседателка, во заминување Атифете Јахјага, не планира да се откаже од политичката активност, јави МИА. Јахјага, која во 2011 година стана шеф на косовската држава, во четврток ќе му ја предаде функцијата на новоизбраниот претседател Хашим Тачи. Според косовските медиуми, Јахјага, која во текот на

Read More

Малата Тамара не била пратена во странство бидејќи ја чувале за промоција на спиналниот центар - објави Либертас. Документот кој го објави овој медиум, открива дека Фондот за здравствено осигурвање на Македонија на 8-ми октомври 2014 година испратил допис со кој препорачува пациентите кои боледуваат

Read More