Friday, Sep 25, 2020
HomePosts Tagged "Иран"

Иранскиот претседател, Хасан Рохани освои 57 проценти од гласовите и со тоа се избори за втор мандат на функцијата. На изборите имало излезност од 73 остсто, а неговиот противник поранешниот обвинител, Ибрахим Раиси освои 38,3 проценти од гласовите - пренесува Радио слободна Европа. Иранскиот претседател Хасан

Read More

Tри лица загинаа, а 377 се повредени во земјотресот со магнитуда од 5,8 степени според Рихтер, што го погоди североистокот на Иран. Според податоците на иранскиот сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот бил во близина на градот Боџнурда, во провинцијата Северен Корасан. Околу 60 повредени се хоспитализирани по

Read More

Американски воен брод на морнарицата бил принуден да испука три предупредувачки истрели од митролез кон ирански брз воен брод за напад кој вршел опасни маневри во нивна близина во Голфскиот залив. Акцијата ја оправда и Питер Кук, портпарол на Пентагон кој оцени дека ова биле последни

Read More

Иранското министерство за одбрана преку портпаролот Бахран Ќасеми соопшти дека Русија повеќе не ја користи воената база Хамдан за лансирање на воздушни напади против цели на екстремистичките и терористички групи во Сирија. Конашевков од руското министерство за одбрана потврди дека воени авиони се повлечени и дека

Read More

Претседателите на Русија, Иран и Азербејџан на трилатерална средба во Баку усвоија декларација за соработка во областа на одбраната. Во документот се истакнува решеноста на страните „да му се спротивстават на тероризмот, екстремизмот, транснационалниот организиран криминал, недозволената трговија со оружје, наркотици и нивни прекурсори, трговијата

Read More

Ловењето на Покемони во Иран е невозможна мисија, бидејќи таа веќе е првата земја која го забрани играњето на планетарно популарната игра. Се уште не е јасно зошто Иран ја донел оваа одлука, но според медиумите оваа игра довела од „загриженост за безбедноста на граѓаните“,

Read More

Новата теорија која ја шират иранските медиуми, пред се Farse News, тврди дека руските разузнавачки служби пресретнала голем дел од комуникацијата на пучистите кои се подготвуваат да го уапсат или убијат турскиот претседател Ердоган и да извршат воен преврат во земјата. Информациите биле испратени веднаш

Read More

Најсилната македонска фудбалска репрезентација загуби со 1-3 во контролката со Иран која вчеравечер беше одиграна на националната арена „Филип втори“. Избраниците на Игор Ангеловски имаа далеку полоша игра од онаа во Австрија кога триумфираа против Азербеџајн со 3-1. Гостите преку погодокот на Сердар Азмун го отворија

Read More

Властите на Иран уапсиле осум девојки поради нивното „неисламско“ фотографирање за социјалната мрежа Инстаграм. Ова е резултат на спроведената акција наречена „Spider2" која се одвивала во изминативе 2 години, чија таргет цел биле жените и девојките кои ја покажувае својата коса додека позирале за социјалните

Read More

Русија на Иран му ја испорача првата пратка од своите ракетни одбрамбени системи С-300, изјави денеска портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Хосеин Џабер Ансари. „Првата пратка од руски ракетни системи С-300 пристигна во Иран“, рече Ансари за иранската агенција ТАСНИМ, а пренесе руски

Read More