Monday, Apr 24, 2017
HomeФЕР ПЛЕЈАвтомобилизам

Возачот на Ферари, Себастијан Фетел победи на патеката Шакир за Големата награда на Бахреин. Фетел имаше одличен старт во кој го помина Хамилтон, за потоа со мудра стратегија и прво влегување во боксот да заврши и пред вториот возач на Мерцедес, освојувачот на пол-позицијата, Валтери

Read More

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон победи на денешната трка во Формула 1 за Големата награда на Кина во Шангај. Хамилтон ја заврши трката во еден час и 37 минути, и ја постигна 54-та победа во својата кариера, а пета во Шангај. Второто место го освои возач

Read More

Возачот на Мерцедес Луис Хамилтон ќе стартува од пол-позицијата за утрешната трка за големата награда во Кина во рамките на шампинатот во Формула 1. Британецот втор пат оваа сезона беше најбрз во квалификациите, вкупно 63 пат во својата кариера. Себастијан Фетел од Ферари го освои второто

Read More

Стартуваше од втората позиција, заврши како прв. Себастијан Фетел триумфира во трката за Големата награда на Австралија, прва во новата сезоната во Формула 1 шампионатот. Победничкото време што притоа го оствари Германецот на Ферари беше 1:24:11,672 часа. „Целиот тим е исклучително среќен. Не бев задоволен со

Read More

Инженерот на Фолксваген, Џејмс Роберт Лианг ја призна вината во измамата за која се товари оваа компанија. Пресудата ја донел федералниот суд во Детроит и станува збор за првата пресуда во врска со одговорните за скандалот со манипулирањето со издувните гасови кај дизел моторите на

Read More

Нема бегање од бразилските полицајци. Оваа држава може да се гордее со полицајците на мотори. Побрзи од било кој криминалец, низ тесни улички и низ густ сообраќај, полицајците ловат низ градот. Видеото е компилација од бркотниците низ Бразил, а снимено е од страна на полицајците

Read More

Британскиот возач Џенсон Батон денес најави дека нема да се натпреварува следната сезона во Формула 1, но дека ќе остане во Мекларен како амбасадор на тој тим. Батон ќе вози до крајот на сезоната пред да направи пауза после 17 години. Светскиот шампион од 2009

Read More

Седумкратниот шампион, Михаел Шумахер две и пол години од тешката несреќа која ја доживеа на скијање ги направи своите први чекори со помош на терапевт, објави кинески „Јибада“. Официјалните потврди за состојбата на Шумахер сепак се уште нема, а новите информации даваат надеж за опоравување

Read More

Германскиот возач Нико Розберг од тимот на Мерцедес победи на трката од Светското првенство во Формула 1 за Големата награда на Белгија, која се возеше на патеката Спа-Франкошамп. Нико Розберг користејќи ја „пол позицијата“ од почетокот ја поведе трката и до крајот не го испушти