Wednesday, Jun 19, 2024
HomeФЕР ПЛЕЈАвтомобилизам

Британскиот возач во Формула 1, Луис Хамилтон изјави дека нивните најголеми конкуренти тимот на Ферари го имат најдобриот болид и дека неговиот тим Мерцедес ќе има многу тешка задача да ја одбрани титулата. "Ние стигнавме не подготвени во Монако, работите не одеа според нашиот план, болидот

Read More

Македонскиот автомобилист Игор Стефановски Иџе по двете возбудливи трки во ЕТЦЦ шампионатот, на патеката во Монца и на патеката Хунгароринг, денес ќе има нова шанса за докажување и тоа на култната патека Нирбургринг во Германија каде имаше солидни квалификации. Стефановски квалификациите во Нирбургринг ги заврши на

Read More

Поранешниот шампион во мотоциклизам Ники Хејден, им подлегна на повредите по минатонеделната сообраќајна несреќа. Американецот од минатата среда беше хоспитализран со тешки повреди на главата во болницата во Чезена, откако во Римини возејќи велосипед во него удри автомобил. Врз Хејден беа извршени неколку интервенции, но и покрај

Read More

„Сеат“ најави дека кон крајот на идната недела ќе го претстави ретро концептот на 600 BMS инспириран од оригиналниот модел 600 кој овој месец слави 60 години од претставувањето. Сеат 600 беше првиот шпански народен автомобил, лиценцирана копија на Фиат 600, истиот автомобил на чија

Read More

Возачот на Хонда Дани Педроса победи на трката за Големата награда на Шпанија на патеката Херез. Четвртиот круг на Мото ГП шампионатот, Педроса го заврши пред тимскиот колега Марк Маркез, додека третото место му припадна на Хорхе Лоренцо, возач на Дукати. Педроса немаше проблеми со 53 триумф

Read More

Некогашната спортска икона од островот денес продава секојдневни автомобили со висока противвредност. На кинеските сопственици им е важно MG да стекне поголема популарност во Европа, како основа марката да го привлече и вниманието на купувачите во Кина. Моделите и не се толку неинтересни. По дванаесетгодишно отсуство,

Read More

Возачот на Ферари, Себастијан Фетел победи на патеката Шакир за Големата награда на Бахреин. Фетел имаше одличен старт во кој го помина Хамилтон, за потоа со мудра стратегија и прво влегување во боксот да заврши и пред вториот возач на Мерцедес, освојувачот на пол-позицијата, Валтери

Read More

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон победи на денешната трка во Формула 1 за Големата награда на Кина во Шангај. Хамилтон ја заврши трката во еден час и 37 минути, и ја постигна 54-та победа во својата кариера, а пета во Шангај. Второто место го освои возач

Read More

Возачот на Мерцедес Луис Хамилтон ќе стартува од пол-позицијата за утрешната трка за големата награда во Кина во рамките на шампинатот во Формула 1. Британецот втор пат оваа сезона беше најбрз во квалификациите, вкупно 63 пат во својата кариера. Себастијан Фетел од Ферари го освои второто

Read More

Стартуваше од втората позиција, заврши како прв. Себастијан Фетел триумфира во трката за Големата награда на Австралија, прва во новата сезоната во Формула 1 шампионатот. Победничкото време што притоа го оствари Германецот на Ферари беше 1:24:11,672 часа. „Целиот тим е исклучително среќен. Не бев задоволен со

Read More