Saturday, Jul 13, 2024
HomeГИГА БАЈТ

ИКТ секторот во Северна Македонија презеде повеќе иницијативи за поддршка на бизнисот и граѓаните преку бесплатни дигитални алатки и зазеде сериозна позиција кога е во прашање забрзувањето на дигитализацијата на општеството. Ова е од особена важност во ек на пандемија со КОВИД-19, намалена економска активност,

Read More

“Crash Bandicoot“ е легендарен лик од истоимените серијали на видео играта која остана длабоко врежани во сеќавањата на голем број играчи. Енди Гевин и Џејсон Рубин во 1996 година, во студиото “Naughty Dog“, тие создале една од оние приказни кои траат вечно. Може да изгледа претерано, но

Read More

Веб страната Bulimia.com се обиде на еден креативен начин да покрена иницијатива против надреалистичниот изглед на  хероините во видео игрите и нивното влијание над младите девојки. Bulimia.com на забавен начин користејќи фотошоп ги илустрира ликовите од видео игри како Grand Theft Auto со реалистични пропорции на нивните тела со цел

Read More

Социјалната мрежа Инстаграм конечно им овозможи на своите корисници да разменуваат линкови со директни пораки. Корисниците сега можат да ги споделат линкови и преку нив директно да ја посетат интернет страницата, а се овозможени и линкови за телефонски броеви и адреси. Инстаграм, исто така, воведе поддршка

Read More

Конами го објави првиот трејлер за Про Еволушн Сокер 2018 година. Првиот официјален трејлер покажува средба помеѓу Барселона и Реал Мадрид, и ако ние веруваме во видеото, графиката ќе биде пореална од било кога. ПЕС е фудбалска видео игра која ја издава секоја година Конами и која

Read More

Ако некогаш сте посакале да ги имате старите телефони на преклоп, да ве израдуваме бидејќи сеуште не се заминати во историјата. Според медиумите, во Јужна Кореја се подготвуваат да лансират нова верзија Samsung W2017 нов модел на мобилен телефон со преклоп.   Оваа вест доаѓа само неколку недели

Read More

Во Македонија се регистрирани 1.440.000 корисници на интернет или 68,5 проценти од населението, а милион се приклучени на социјалната мрежа Фејсбук, покажуваат податоците на специјализираниот статистички веб сајт „Интернет ворлд стат“. Од земјите во регионот повеќе од Македонците интернет користат во Словенија (72,8 проценти) и во

Read More

Apple лансираше нова видео серија со совети за максимално искористување на можностите на iSight камерата на iPhone 7 во секојдневни различни сценарија и во зависност од поставеноста на сцената или надворешните услови. Целиот видео туторијал може да го погледнете на YouTube каналот на Apple. Извор: telefoni.mk

Read More

Додека сите од Apple ги очекуваат новите моќни iPhone 8 модели, компанијата ќе направи мало изненадување со повторното лансирање на смартфон со големина на екранот од 4 инчи. Од Кина се појавија првите детали за iPhone SE 2017 кој ќе има HD резолуција, а можеби

Read More

Според најновите инсајдерски информации од Јужна Кореја се очекува репарираниот Galaxy Note 7 да биде речиси двојно поевтин од оригиналниот модел и може да се продава за цена од околу 400 долари. Станува збор за модел на Galaxy Note 7 кој има заменета батерија, како и

Read More